Tak gotują weselny rosół na Śląsku. Odtworzyłam przepis i oniemiałam
Rosół to jedno z najważniejszych dań na polskich stołach, szczególnie podczas uroczystych okazji. Na Śląsku rosół weselny to prawdziwa tradycja, której smak i aromat zapadają w pamięć na długo. Gdy postanowiłam odtworzyć przepis na tę zupę, nie spodziewałam się, że efekt będzie aż tak smaczny.
10.08.2024 11:17
Rosół weselny na Śląsku różni się od tradycyjnego rosołu, którego większość z nas zna. Kluczem do jego niepowtarzalnego smaku jest długie gotowanie na wolnym ogniu, które pozwala wydobyć głęboki aromat mięsa i warzyw. Dodatkowo ta wersja zupy często wzbogacana jest o specjalne dodatki, które nadają mu charakterystyczny smak.
Jakie mięso na śląski rosół weselny?
Baza do zupy to przede wszystkim mięso. Oddaje tłuszcz i smak, więc nie można pominąć tych składników, jeśli zależy nam na esencjonalnej, klasycznej wersji. Na śląski rosół przyda się cała kura, porcja wołowa i podroby kurze — w takiej kompilacji dają maksimum wyjątkowego, głębokiego smaku. Podobnie jak w przypadku innych przepisów, należy zbierać szumowiny i uzbroić się w cierpliwość w trakcie gotowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie warzywa do rosołu dodają Ślązacy?
Kiedy mamy już wyjaśnione podejście do wyboru mięsa, czas dodać kilka smaczków na temat warzyw. Klasyczna włoszczyzna to jedno, ale śląskie gospodynie — szczególnie na weselny obiad — nie zapominają też o dodawaniu liścia kapusty. To ich zamiennik lubczyku, który podkręca smak wywaru. Najlepiej nie używać wierzchnich liści, ale dodawać je ze środka, aby były naprawdę smakowite.
Przepis na weselny rosół po śląsku
Składniki:
- 1 kura rosołowa,
- 1/4 główki białej kapusty,
- 500 g wołowiny (szpondra),
- 300 g wątróbki drobiowej,
- 2 średnie marchewki,
- 1 korzeń pietruszki,
- kawałek selera korzeniowego,
- biała część pora,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 liście laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Przełóż mięso do sporych rozmiarów garnka, zalej 3,5 l zimnej wody. Gotuj na wolnym ogniu do powstania szumowin.
- Po ich zebraniu dodaj do garnka obrane warzywa, tj. marchew, korzeń pietruszki, seler, por, kapustę, a także przyprawy: obrany czosnek, liście laurowe i ziele angielskie.
- Na koniec dodaj opaloną cebulę, zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj ok. 3 godzin. Przed podaniem spróbuj, opcjonalnie dopraw solą i pieprzem.