Te owoce są wręcz naszpikowane chemią. Ewa Wachowicz odradza ich jedzenie jesienią i zimą
Na truskawki, rabarbar czy maliny przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Możemy zadowolić się mrożonkami, ale czy rzeczywiście są one smaczne i wartościowe? Ewa Wachowicz, znana kulinarna ekspertka, twierdzi, że to nie najlepszy pomysł. Jakie owoce warto spożywać jesienią oraz zimą? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
19.09.2024 17:28
Latem stragany aż uginają się pod pysznymi warzywami i owocami, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Zimą i jesienią wygląda to znacznie gorzej. Możemy wybierać jedynie spośród warzyw korzeniowych i jabłek. To rodzi duży problem, bowiem owoce i warzywa są podstawą naszej diety. Jakie owoce i warzywa jeść późną jesienią oraz zimą? Ewa Wachowicz podaje kilka praktycznych wskazówek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ewa Wachowicz radzi, co jeść zimą
Wiele osób jest zdania, że zima to doskonały czas na wzbogacenie diety o gruszki, śliwki czy czereśnie (nawet te mrożone). Ewa Wachowicz jest innego zdania. Późną jesienią oraz zimą te owoce i warzywa importowane z innych krajów i poddawane zaawansowanej obróbce chemicznej, która przedłuża ich świeżość. To nie najlepszy wybór żywieniowy.
Co więc jeść zimą? Ewa Wachowicz proponuje skupić się na cytrusach i egzotycznych owocach. W okresie zimowym warto postawić na owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty. Są one bogatym źródłem witaminy C oraz cennych antyoksydantów, które wspierają naszą odporność i spowalniają procesy starzenia. Nie żałuj sobie także egzotycznych owoców, takich jak pomelo czy kaki — to właśnie teraz są najsmaczniejsze, a co za tym idzie, najbardziej odżywcze.
Jakie warzywa są najsmaczniejsze zimą?
Co z warzywami? Tu sprawa jest znacznie prostsza. W sezonie jesienno-zimowym na straganach znajduje się mnóstwo warzyw korzeniowych. Ewa Wachowicz radzi, aby w tym postawić na sezonowość. Jakie warzywa będą najsmaczniejsze? Marchew, buraki ćwikłowe czy seler. Marchewka jest bogata w beta-karoten, który nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale także wzmacnia wzrok. Burak to prawdziwa skarbnica cennych minerałów, takich jak żelazo czy magnez, których potrzebujemy nieco więcej niż zwykle o tej porze roku.
Z kolei seler to doskonały zamiennik soli. Warto jeść go jak najczęściej, bowiem to niepozorne warzywo obniża ciśnienie krwi i wspiera układ krwionośny. Jak wykorzystać go w codziennej diecie? Przygotuj surówkę z przepisu Ewy Wachowicz, a przekonasz się do selera.
Surówka z selera wg. Ewy Wachowicz — przepis
Składniki:
- 1 duży korzeń selera,
- 1 duże, winne jabłko,
- garść suszonej żurawiny,
- łyżeczka soku z cytryny,
- sól,
- łyżka jogurtu naturalnego,
- opcjonalnie: rodzynki.
Przygotowanie:
- Seler umyj, obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. To samo zrób z jabłkiem.
- Dodaj sok z cytryny, szczyptę soli, żurawinę oraz jogurt grecki. Całość dokładnie wymieszaj.
- Sałatka gotowa. Na zdrowie!