PoradyTeściowa trzyma się złotej proporcji. Jej grzyby w zalewie nie mają sobie równych

Teściowa trzyma się złotej proporcji. Jej grzyby w zalewie nie mają sobie równych

Grzyby w słoiku
Grzyby w słoiku
Źródło zdjęć: © Pyszności

15.10.2024 09:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lasy obfitują w grzyby, a miłośnicy spacerów wracają nieraz z wypełnionymi po brzegi koszykami. Po powrocie do domu trzeba zabrać się za odpowiednie oporządzenie leśnych skarbów. Część trafia do sosów, sporo idzie się suszyć, a i nie może zabraknąć również grzybów marynowanych. Moja teściowa jest ich mistrzynią, a sekret jej sukcesu tkwi w odpowiedniej marynacie.

Grzybki w occie pojawiają się na wielu rodzinnych imprezach w formie przekąski. W miseczce z grzybami szybko zanurzały się widelce, bo amatorów tego przysmaku zdecydowanie nie brakowało. W szczególności, gdy na stół wjeżdżały grzybki mojej teściowej. Zdecydowanie nie mają sobie równych dzięki idealnej zalewie, która podkreśla, ale nie dominuje smaku grzybków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepsza marynata do grzybków

Teściowa zapytana o swój sekret powiedziała, że to po prostu złota proporcja składników marynaty. Sama ilość składników może być różna, bo czasem potrzebny jest litr, czasem mniej - wszystko zależy od tego, ile grzybów chcemy przygotować. Zamiast więc uczyć się na pamięć składników, warto zapamiętać tę prostą zasadę.

Grzybki w occie - Pyszności
Grzybki w occie - Pyszności© Adobe Stock | Copyright: Iakov Filimonov

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia proporcja octu do wody – 1 część octu na 3 części wody. Dzięki temu grzybki są lekko kwaskowate, ale ich naturalny smak nie jest przytłumiony. Należy pamiętać również o szczelnych słoikach, bo to podstawa długiej trwałości marynaty. Po zalaniu grzybów gorącą zalewą, słoiki należy pasteryzować, aby zapewnić dłuższą trwałość.

Jakie grzyby można marynować?

Do marynowania doskonale sprawdzą się takie gatunki jak borowiki, podgrzybki, kurki, rydze, maślaki czy opieńki. Grzyby należy dokładnie oczyścić z ziemi i innych zanieczyszczeń. Niektóre grzyby wymagają dodatkowej obróbki, np. obrania skórki (maślaki) lub usunięcia twardych części (trzonki koźlarzy i opieńków). W przypadku niektórych gatunków (np. kurki) warto krótko zblanszować grzyby w osolonej wodzie, aby zachowały jędrność.

Marynowane grzyby
Marynowane grzyby© Adobe Stock

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i marynowaniu grzyby będą pysznym dodatkiem do wielu potraw przez cały rok.

poradygrzybkimarynowane grzyby