PrzepisDietaTo mało znane zioło nazywane jest "niszczycielem cukru". Skutecznie hamuje apetyt na słodkie

To mało znane zioło nazywane jest "niszczycielem cukru". Skutecznie hamuje apetyt na słodkie

Najcenniejszą częścią rośliny są właśnie liście, z których produkuje się susz do zaparzania
Najcenniejszą częścią rośliny są właśnie liście, z których produkuje się susz do zaparzania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.03.2024 13:14, aktualizacja: 20.03.2024 15:19

Gurmar jest jednym z ziół ajurwedyjskich. Roślina ta wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, szczególnie cenna jest dla osób cierpiących na cukrzycę. Ponadto badania sugerują, że gurmar może pomóc w utracie nadmiernych kilogramów poprzez obniżanie poziomu cukru we krwi.

Gurmar to pnącze, które rośnie przez wiele lat, charakteryzujące się eliptycznymi liśćmi i małymi żółtymi kwiatami. W Indiach nazywany jest "niszczycielem cukru" i używa się go od około dwóch tysięcy lat do leczenia różnych dolegliwości, takich jak problemy trawienne, zaparcia, a także cukrzyca. W medycynie ajurwedyjskiej gurmar był również stosowany do pozbycia się pasożytów z organizmu, a także ceniono go za silne właściwości przeciwzapalne i moczopędne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gurmar, czyli "niszczyciel cukru"

Ciekawostką jest to, że spożycie liści tej rośliny może zahamować apetyt na słodkie potrawy. Na przykład banan spożyty bezpośrednio po żuciu liści gurmar będzie mdły, pozbawiony smaku i przede wszystkim charakterystycznej słodyczy. Jest to związane z obecnością tzw. kwasów gymnemowych, które wiążą się z receptorami smaku na języku.

Badania wykazały, że te kwasy mają działanie przeciwcukrzycowe. Zmniejszają one wchłanianie cukru z jelit i zwiększają poziom insuliny we krwi. Jedno z badań wykazało, że stosowanie około 400 mg wyciągu z gurmaru przez 18-20 miesięcy może pomóc niektórym diabetykom w zmniejszeniu dawki leków.

Poprzez zmniejszanie ochoty na słodycze i poprawę metabolizmu węglowodanów, gurmar może być nie tylko wsparciem dla osób chorych na cukrzycę, ale także dla tych, którzy walczą z nadwagą. W ich przypadku kolejną cenną właściwością tej egzotycznej rośliny jest to, że gurmar blokuje także wchłanianie lipidów, obniżając poziom "złego" cholesterolu.

Gurmar
Gurmar © Wikimedia Commons | Lalithamba from India, CC BY 2.0

Jak stosować gurmar?

Z badań, które ukazały się na łamach "Journal of Herbs, Spices & Medicinal Plants", wynika, że gurmar to skarbnica nie tylko kwasów gymnemowych, ale również: flawonoidów, kwasu cynamonowego, kwasu foliowego i witaminy C, kwasu mrówkowego i kwasu masłowego.

Najcenniejszą częścią rośliny są właśnie liście, z których produkuje się susz do zaparzania. Ponadto gurmar można znaleźć w postaci proszku, tabletek, a także jako składnik suplementów diety. Mimo że jego stosowanie jest bezpieczne, ze względu na brak wystarczających badań, nie zaleca się jego stosowania przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Osoby, które przyjmują leki przeciwcukrzycowe, powinny zachować ostrożność, aby uniknąć hipoglikemii. Gurmar może również wchodzić w interakcje z aspiryną i dziurawcem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także