PoradyTo najgorszy miód, a wielu wciąż zajada. Nie ma żadnych wartości odżywczych

To najgorszy miód, a wielu wciąż zajada. Nie ma żadnych wartości odżywczych

O tej porze roku częściej niż zwykle sięgamy po miód. Używamy go do herbaty, rozgrzewający napojów, kanapek. Wiadomo, jest bardzo zdrowy, ma mnóstwo witamin i wzmacnia odporność. To wszystko prawda, ale trzeba dobrze wybrać miód i nie popełnić błędu w sklepie.

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę  przy zakupie miodu.
Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie miodu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.11.2024 09:44

W sklepach można kupić wiele rodzajów miodu, a my często wierzymy, że wszystkie są zdrowe. I tutaj bardzo łatwo o pomyłkę. Wyglądają tak samo, choć ich ceny mogą się znacznie różnić. Miód to produkt, który powstaje bez udziału człowieka i chemicznej modyfikacji. Jak twierdzi Wojciech Margowniczy z "Miodów z Wąchocka", prawdziwy miód to ten surowy, niefiltrowany, który pszczoły same zebrały i przechowały w plastrze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przeczytaj skład, nie kieruj się ceną

W wielu supermarketach dostępne są miody sztuczne, zawsze w korzystnych cenach. Jednak takie produkty nie mają żadnych wartości odżywczych, o które przecież nam chodzi, gdy jemy miód. Sztuczne miody zawierają głównie syropy glukozowe, słodziki lub inne substancje, które mają naśladować smak i konsystencję prawdziwego miodu, ale w rzeczywistości jest to całkowicie sztuczny produkt. Są one często używane w przemyśle spożywczym, bo są znacznie tańsze. Miody dostępne w hipermarketach mogą być tez mieszaniną różnych rodzajów miodu, co wpływa na ich jakość oraz wartość odżywczą. Dlatego najlepiej wybierać te pochodzące z lokalnych pasiek, gdzie miody są pozyskiwane w sposób tradycyjny i posiadają certyfikaty jakości.

Czy to prawdziwy miód?

Jednak nawet gdy zdecydujemy się kupić miód u lokalnych sprzedawców, może to się okazać pomyłką. Czasami zamiast prawdziwego miodu dostaniemy fałszywy, czyli podrabiany. To produkt, który nie został wyprodukowany w całości przez pszczoły i często zawiera dodatki cukru. To znacznie obniża jego wartość odżywczą i smakową. Jak go rozpoznać? Jeśli miód pozostaje płynny przez długi czas, może to oznaczać, że jest fałszywy. Nie ma on charakterystycznych grudek, jest lejący się, a do tego nie krystalizuje się i utrzymuje płynną konsystencję mimo długiego przechowywania. Brak białego nalotu na powierzchni też może świadczyć o tym, że miód nie jest prawdziwy.

Najważniejsze jest zaufanie

Jak to sprawdzić? Najprostszy sposób polega na tym, by do szklanki wody dodać łyżeczkę miodu. Prawdziwy miód opadnie na dno, a podrobiony zacznie się rozpuszczać w wodzie. Niestety, nie zawsze da się skutecznie odróżnić prawdziwy miód od podróbki. Jak przestrzega pszczelarz, testy popularne w Internecie, jak choćby zapałkowy, mogą zawieść, dlatego najlepiej wcześniej zainteresować się pochodzeniem miodu, a w zakupach kierować się zaufaniem do lokalnych pszczelarzy.

miódmiód sztucznydieta

Wybrane dla Ciebie