To najzdrowsze płatki na świecie. Jedz na śniadanie jak najczęściej
Na rynku znajdziemy najróżniejsze płatki. Do najpopularniejszych należą kukurydziane lub zbożowe. Często zjadamy też owsiane lub jaglane. Codziennie możemy wybierać inne. Zastanawialiście się nad tym, które są najzdrowsze? Podpowiadamy, które płatki najlepiej jeść codziennie.
16.01.2024 18:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiemy, jak wiele korzyści zdrowotnych przynosi spożywanie płatków owsianych. Często nie mamy jednak pojęcia, jak przygotowywać dania z nimi w roli głównej, by skorzystać ze wszystkich właściwości odżywczych. Na szczęście istnieje banalnie prosty sposób na to, by cieszyć się najważniejszymi walorami płatków owsianych. Opowiemy o nim niżej, dlatego koniecznie zostań z nami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedz te płatki na śniadanie. Są najzdrowsze
Owsianka czy placki owsiane? Które danie najczęściej podajesz na śniadanie? Obydwa są równie pyszne, a odpowiednio dobrane dodatki dopełniają smaku. Pewnie nie miałeś pojęcia, że mnóstwo osób (w tym nawet naukowcy) zastanawia się, czy możemy jeść płatki owsiane na surowo. Doszli do ciekawych wniosków, bo okazało się, że owsianka w wersji surowej jest o wiele zdrowsza od tej ugotowanej. Dotyczy to przede wszystkim płatków owsianych błyskawicznych i górskich.
Wyjaśnienie tej kwestii jest banalnie proste. Takie płatki owsiane zachowują wszystkie swoje właściwości odżywcze, a oprócz tego zawierają cztery razy więcej skrobi opornej. Substancja ta wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, między innymi obniża poziom cholesterolu we krwi, a także wspomaga proces odchudzania i zapobiega zaparciom. Surowe płatki owsiane mają też niski indeks glikemiczny, dzięki czemu jeść je mogą osoby chorujące na cukrzycę lub insulinooporność.
Czy można jeść surowe płatki owsiane?
Jedzenie produktów z surowej mąki nie jest zbyt zdrowe. Możemy nabawić się różnych rewelacji żołądkowych. Jeśli chodzi o płatki owsiane, musimy wiedzieć, że są one wstępnie przetwarzane poprzez gotowanie na parze oraz podgrzewanie. Dzięki temu producent pozbywa się wszystkich patogenów. Dlatego też największym problemem jet ich twardość, przez którą niezbyt dobrze smakują. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy, że namoczymy je w wodzie, mleku lub jogurcie. Dzięki temu staną się kremowe, ale nie stracą swoich właściwości odżywczych.