To ukochane ciasto naszych babć i dziadków. W PRL‑u było obowiązkowe na każdej imprezie
"Kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego" – oznajmiła jedna z kelnerek w popularnej scenie z „Misia” Barei. Wuzetka to nie tylko deser, a symbol minionej epoki. Ciekawostką jest fakt, że przepis na wuzetkę nigdy nie został zastrzeżony, co umożliwiło jego rozpowszechnienie i modyfikację w różnych regionach Polski.
26.08.2024 15:06
Wuzetka to deser, który zasłynął na terenie całej Polski, ale szczególnie w Warszawie, gdzie jest traktowany jako jeden z symboli miasta. Nie da się jednak ukryć, że wuzetka, którą znamy i lubimy dzisiaj, różni się od tej, którą jadano w czasach PRL-u. Współczesna wersja tego kultowego ciasta jest bardziej wykwintna, bogata w lepszej jakości składniki. Taką z pewnością zaimponujesz bliskim. Zobacz przepis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wuzetka była kiedyś hitem na stołach. Skąd wzięła się nietypowa nazwa deseru?
Według jednej z teorii wuzetka zawdzięcza swoją nazwę warszawskiej trasie W-Z (wytyczonej w latach 1949-1952 podczas odbudowy stolicy). Ciastko stworzyć mieli cukiernicy z Cechu Rzemiosł Spożywczych, którzy zorganizowali konkurs na nowy wyrób cukierniczy. Zwycięskie ciasto miało stanowić hołd dla inżynierów i robotników pracujących nad trasą W-Z. W pobliżu tej trasy znajdowała się jedna z pierwszych cukierni oferujących wuzetkę.
Kolejna teoria sugeruje, że nazwa wuzetka pochodzi od skrótu WZC, oznaczającego "wypiek z czekoladą" lub WZK, czyli "wypiek z kremem". Jeszcze inna hipoteza mówi, że nazwa deseru pochodziła od nazwy pierwszego producenta – Warszawskich Zakładów Ciastkarskich (WZC). Nie jest jednak pewne, która z tych teorii jest prawdziwa.
Zobacz także
Wuzetka z dżemem porzeczkowym. Przepis
Składniki:
BISZKOPT
- 6 jajek,
- 1 szklanka cukru,
- 1 szklanka mąki,
- 4 łyżki kakao,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
MASA
- 400 ml śmietanki 30 proc.,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 100 g dżemu porzeczkowego,
- 1 szklanka polewy czekoladowej.
Przygotowanie:
- Przygotuj biszkopt: białka oddziel od żółtek i ubij na sztywno ze szczyptą, dodając w międzyczasie cukier. Pod koniec ubijania dodaj do piany żółtka, cały czas miksując całość.
- Do masy dodaj proszek do pieczenia oraz przesianą mąkę (stopniowo) oraz kakao.
- Masę wylej na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Biszkopt pod wuzetkę piecz w 180 st. C przez ok. 25 minut. Gotowy biszkopt odstaw do wystudzenia.
- Dobrze schłodzoną śmietankę 30 proc. ubij na sztywno, pod koniec dodając cukier.
- Wystudzony biszkopt podziel na dwie części: na jednej rozsmaruj dżem porzeczkowy, następnie wyłóż bitą śmietanę i całość przykryj drugim biszkoptowym blatem. Polej całość czekoladową polewą.
- Gotową wuzetkę włóż do lodówki na co najmniej 3 godziny.