Trzymasz jajka na drzwiach lodówki? Popełniasz fatalny błąd
To, jak przechowujemy jajka, ma gigantyczny wpływ na ich jakość oraz trwałość. W odpowiednich warunkach mogą wytrwać w świeżości nawet 28 dni. Co zatem robić, by nie zepsuły się zbyt szybko? Na pewno nie powinno się przechowywać ich na drzwiach lodówki. Nawet jeśli producent wyposażył urządzenie w plastikową półkę do tego przeznaczoną. Sprawdź dlaczego.
12.06.2023 | aktual.: 12.06.2023 16:40
Trzymanie jajek na drzwiach lodówki nie jest najlepszym pomysłem. Mimo że jajka należą do produktów o dość długiej przydatności do spożycia, mogą zepsuć się o wiele szybciej, jeżeli będą przechowywane w niewłaściwych warunkach. Plastikowe pojemniki, które często umieszczane są przez producentów na drzwiach lodówki, wyglądają jak stworzone do przechowywania jajek. Okazuje się jednak, że półki na drzwiach chłodziarek są niezalecane do przechowywania nie tylko jajek, ale też nabiału czy mięsa.
Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki. Oto powód
W wielu lodówkach znajdziemy specjalne plastikowe pojemniki, umieszczone na drzwiczkach urządzenia, które mają kształt przystosowany do przechowywania jajek. Trzymanie ich w tych pojemnikach nie jest jednak najlepszym pomysłem. To ze względu na duże wahania temperatury: otwierając lodówkę narażamy produkt na ocieplenie, a zamykając ją następuje ochłodzenie. To finalnie negatywnie wpływa na trwałość jajek. Podobnie jest z produktami nabiałowymi oraz mięsem - ich również nie powinno się trzymać na drzwiach lodówki.
Ponadto, trzymając jajka w specjalnych pojemniczkach umieszczonych na drzwiach lodówki, należy pamiętać, by zachować szczególną czystość takiego miejsca. Na skorupkach jajek mogą znajdować się groźne bakterie m.in. salmonelli. Te zaś z łatwością przeniosą się na inne produkty spożywcze, znajdujące się wewnątrz chłodizarki. Dlatego też jajka lepiej jest trzymać w wytłaczance na półce z tyłu lodówki.
Jak prawidłowo przechowywać jajka?
Jajka powinny być przechowywane w temperaturze od 1°C do 7°C. Dlatego też najlepiej trzymać je w lodówce, w oryginalnym opakowaniu lub pudełku, które zapobiega uszkodzeniom. Opakowanie chroni jajka przed absorbowaniem zapachów innych produktów w lodówce. Pamiętaj też, by przechowywać jajka zwrócone ostrym końcem w dół. W jajkach znajduje się mała komora powietrzna, która jest zlokalizowana na ostrym końcu. Trzymając je w tej pozycji, powietrze pozostaje na miejscu, co pomaga utrzymać świeżość jajek przez dłuższy czas.
Staraj się unikać nagłych zmian temperatury. Jeśli na przykład przenosisz jajka z lodówki do miejsca o wyższej temperaturze, takiego jak kuchnia, pozostaw je na zewnątrz tylko przez krótki czas. Nagłe zmiany temperatury mogą prowadzić do skraplania się wilgoci na skorupce jajek, co zwiększa ryzyko rozwoju bakterii. Jeśli masz wątpliwości co do świeżości jajek, możesz wykonać prosty test. Wystarczy, że włożysz jajko do wody. Jeśli opada na dno i leży płasko, jest świeże, jeśli unosi się lekko, ale wciąż dotyka dna, jest nieco starsze, ale nadal dobre. Natomiast jeśli unosi się na powierzchni, nie jest już świeże i powinno zostać zużyte jak najszybciej.