Tu rządzi jeden produkt z warzywniaka. Z tej odmiany zrobisz najlepszą zupę i deser
Jesienią te miejsca przyciągają prawdziwe tłumy. Część robi sobie zdjęcia na tle pomarańczowych olbrzymów, a inni spragnieni są zakupów najsmaczniejszych odmian do obróbki w kuchni. Dynia — królowa jesiennych farm i warzywniaków — została oceniona przez naszą rozmówczynię z farmy dyń w Wielkopolsce. Zdradzone tajniki przydadzą się nie tylko do gotowania obiadu.
05.10.2024 14:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jesienne menu może być bardzo kolorowe, a wszystko za sprawą sezonowych produktów. Zdecydowanie prym wiedzie dynia, w rozmaitych odmianach. Aby zdobyć najlepsze okazy, warto wybrać się na farmę dyń. Swoją drogą, czy wiesz, że z botanicznego punktu widzenia dynia to nie warzywo, a owoc? Łatwiej w to uwierzyć, gdy jedna z odmian ma w nazwie słowo "banana". Sezon na dynię właśnie się rozpoczął, i chociaż najczęściej kojarzy się z Halloween, warto uwzględnić ją w codziennej diecie przez cały rok.
Dynia pink banana jumbo
Odmiany dyni, które najczęściej jedzą Polacy, to dynia hokkaido i dynia piżmowa. Dostępne są w dyskontach i na bazarkach, a także łatwo się przechowują. Warto jednak sięgnąć po inne odmiany, eksperymentując też z ich smakiem oraz strukturą. Naturalnie dynia jest dość słodka (stąd właśnie klasyfikacja jako owocu), ale z odpowiednimi przyprawami zamienia się w wytrawne pyszności. Dynia bananowa, zdaniem właścicielki farmy dyń "Dyniowato" Pauliny Kosteckiej, to uniwersalna i ciekawa w smaku wersja jesiennego składnika. Jest sporych rozmiarów, więc z jednego okazu można zrobić nawet 2-3 dania. Dynia pink banana jumbo po upieczeniu i obraniu będzie pyszna na zupę krem. Wystarczy zmiksować ją z bulionem, dodatkiem śmietanki lub mleczka kokosowego. Słodka i ostra papryka do smaku, czasem też nutka cynamonu i mamy wyjątkowe danie. A co z deserem? Paulina Kostecka wyjaśnia to na wideo poniżej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść dynię?
Podobnie jak marchewka, dynia to słodycz, która podbije smak ciast, zapiekanek czy zup. Warto zestawiać ją z innymi, mniej deserowymi warzywami i przyprawami. W dyni znajdziemy mnóstwo witamin i soli mineralnych. Zawarte są w niej przede wszystkim selen, wapń oraz potas. Spożywanie dyni pomaga wzmocnić układ odpornościowy oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Co ważne, dynia jest również niskokaloryczna – w 100 gramach znajdziemy tylko 30 kcal. Dynia to prawdziwa skarbnica antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i chronią komórki naszego ciała przed uszkodzeniami. W jej składzie znajdziemy m.in. beta-karoten, który jest prekursorem witaminy A, niezbędnej dla zdrowia narządu wzroku oraz skóry. Dodatkowo dynia zawiera witaminy C, E, K oraz witaminy z grupy B, które wspierają ogólną kondycję organizmu.
Jak jeszcze podać dynię?
Dynia jest niezwykle wszechstronnym składnikiem w kuchni. Można ją wykorzystać na wiele sposobów – od wspomnianych zup i deserów, przez sałatki i placki, aż po sycące zapiekanki i przetwory. Ciekawym pomysłem jest m.in. kiszona dynia. Innym sposobem na włączenie dyni do diety jest przygotowanie dyniowych placków czy dyniowego purée, które może być bazą do wielu potraw, w tym ciast i muffinek. Warto dodawać je nawet do naleśników dyniowych. Nie zapominajmy też o dyniowych przetworach – dżemach, chutneyach i marynatach, które pozwolą cieszyć się smakiem tego warzywa przez cały rok.