Zamiast dodawać do zupy, ukiś na zimę jak ogórki. Znikną ze spiżarni zanim się obejrzysz
Już za moment dowiesz się, jak przygotować domowe kiszonki z jesiennym warzywem w roli głównej. To będzie prawdziwy hit!
15.10.2023 18:22
Choć lato to moja ulubiona pora roku pod względem pogody, to jeśli chodzi o kwestie kulinarne, jesień po prostu wymiata. I chyba domyślasz się dlaczego. Jest to okres wielu zbiorów, dlatego w kuchni pojawia się cała masa genialnych owoców i warzyw, które mają ogromny potencjał kulinarny.
Już od samego pisania na ten temat czuję ogromną ekscytację. Uwielbiam pracować w kuchni jesienią, bo wtedy tak wiele się dzieje. Co więcej, oprócz standardowych przepisów, pracuję jednocześnie nad domowymi przetworami. I dziś chciałabym namówić cię do przetestowania konkretnego przepisu. Na pewno nie pożałujesz!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zrób domowe przetwory z dynią w roli głównej
Gdybym miała wskazać warzywo, które jest prawdziwym symbolem jesieni, na pewno byłaby to dynia. I choć nie pamiętam, aby często gościła w kuchniach jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to obecnie jest naprawdę popularna. I bardzo dobrze, bo nie dość, że na jej bazie można wyczarować wiele genialnych przepisów, to jeszcze skrywa w sobie ogromny potencjał prozdrowotny.
To jednak nie wszystko. Bo jak się okazuje, dynia może zostać z nami na dłuższy czas, a nie tylko przez krótki sezon. Wszystko, co musisz zrobić, w tym przypadku to ukisić dynię. Tak, dobrze przeczytałeś, dynię można spokojnie ukisić podobnie jak ogórki czy kapustę. Jak to zrobić? Już wyjaśniam!
Zobacz także
Kiszenie dyni krok po kroku
- 1 dynia (najlepiej hokkaido),
- 1 mały korzeń chrzanu,
- 2 liście laurowe,
- 1 laska cynamonu,
- 1 ząbek czosnku,
- 2 łyżki soli,
- 1 litr wody.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij już w sklepie od wyboru odpowiedniej dyni. Najlepiej w tej roli sprawdzi się średniej wielkości dynia hokkaido.
- Obierz warzywo i podziel je na mniejsze kawałki.
- Następnie przygotuj domową solankę. W tym celu zagotuj wodę wraz z solą.
- Kawałki dyni umieść w dużym słoiku. Oczywiście wcześniej dobrze go wyparz razem z pokrywką.
- Pomiędzy kawałkami dyni umieść też pozostałe składniki — liście laurowe, laskę cynamonu, obrany korzeń chrzanu oraz ząbek czosnku bez łupiny.
- Na koniec wlej do słoika zalewę. Pamiętaj, musi ona zakrywać w całości wszystkie kawałki dyni.
- Po upewnieniu się, że wszystkie warunki zostały spełnione, zamknij szczelnie słoik i odstaw je ciemne miejsce.
Dynia powinna nadawać się do jedzenia po kilkunastu dniach. Możesz użyć jej zarówno do mięsnych przepisów — tworząc m.in. ciekawy farsz, jak i serwować w formie oryginalnej przekąski. Dynia po kiszeniu może trafić również na kanapki, jak i do sałatek. W każdym wydaniu na pewno wzbogaci smak całego dania.