Tylko dwa plasterki dziennie. Skutki mogą być opłakane
Na śniadanie jadasz kanapki z szynką? Najnowsze badania wskazują, że taka praktyka może negatywnie odbić się na zdrowiu.
23.08.2024 | aktual.: 23.08.2024 10:52
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge, regularne spożywanie przetworzonego mięsa w ilości ok. 50 g dziennie, co odpowiada dwóm plasterkom wędliny, może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. To jedno z najbardziej kompleksowych badań tego rodzaju, które dostarcza mocnych dowodów na szkodliwy wpływ przetworzonego mięsa na zdrowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najnowsze badania dotyczące szkodliwości przetworzonego mięsa
Badanie dotyczyło nie tylko wędlin, ale ogólnie mięsa przetworzonego. Co konkretnie oznacza ten termin? To, ogólnie rzecz ujmując, mięso zakonserwowane poprzez wędzenie, suszenie, solenie lub dodanie konserwantów chemicznych. Mięsem przetworzonym jest więc m.in. szynka, boczek, a także niektóre rodzaje kiełbas czy parówki.
Badania przeprowadzono na szeroką skalę, ponieważ wzięło w nich udział 1,97 mln osób dorosłych z 20 krajów, w tym z Europy, obu Ameryk, wschodniej części Morza Śródziemnego, Azji Południowo-Wschodniej i zachodniego Pacyfiku.
Zobacz także
Dwa plasterki wędliny dziennie to już za dużo? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń
Regularne spożywanie mięsa przetworzonego w ilości odpowiadającej dwóm plasterkom szynki, tj. 50 g, wiąże się z 15-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu najbliższych 10 lat - tak wynika z badania opublikowanego na łamach "The Lancet. Diabetes & Endocrinology". Z kolei w przypadku mięsa nieprzetworzonego ryzyko to również istnieje - spożywając 100 g czerwonego nieprzetworzonego mięsa dziennie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 wzrasta o 10 proc.
Badania zweryfikowały również to, czy drób można uznać za zdrowszą alternatywę. Okazuje się, że spożywanie tego rodzaju mięsa w ilości ok. 100 g dziennie wiąże się z ośmioprocentowym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Badacze podkreślają, że związek ten powinien zostać przebadany dokładniej, niemniej odkrycie to dostarcza najsilniejszych jak dotąd dowodów na to, że również spożywanie drobiu może wpływać na rozwój chorób.