Tym owocem w PRL‑u zajadały się wszystkie dzieci. Ostatnio znów wraca do łask
Agrest cieszył się ogromną popularnością w czasie PRL. W latach 80-tych dzieci się nim zajadały. Okazuje się, że owoce znowu wracają do łask i coraz więcej osób po niego sięga. Nic dziwnego, ma w sobie mnóstwo witaminy C oraz jest słodki w smaku (jeśli odpowiednio dojrzeje). Możemy przygotować z niego bajeczne przetwory.
11.08.2023 07:19
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Agrest królował na polskich stołach w czasach PRL-u. Krzaki rosły dosłownie wszędzie - w przydomowych ogródkach, na działkach i nawet na dzikich terenach. Owoce te wykorzystywano niemalże do wszystkiego. Przygotowano z nich przetwory, dodawano do ciast i deserów. Z biegiem lat ich popularność jednak spadła i o agreście zapominaliśmy. Na szczęście dzisiaj ta tendencja się odwraca, a agrest wraca do łask.
Dlaczego agrest znowu zyskuje ogromną popularność?
To skarbnica wartości odżywczych. W owocach znajdziemy wiele witamin oraz soli mineralnych. Agrest jest źródłem witaminy C, która wspomaga procesy odpornościowe. Poza tym zawiera witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy, którego potrzebują kobiety w ciąży oraz starające się o dziecko). Ponadto owoc jest źródłem antyoksydantów. Walczą one z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia się skóry. Zawiera także luteinę, dzięki czemu wspomaga wzrok. Powinny go jeść osoby, które bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem.
Agrest to również źródło wapnia, dzięki któremu mamy silne i zdrowe kości. Zapewnia równowagę kostno-stawową w organizmie. Ponadto owoce zawierają magnez, fosfor, potas. Można je bardzo szybko wprowadzić do diety dziecka. Mają one słodki smak, więc można je chrupać na surowo lub dodać do owsianki. Dzieciaki polubią też zdrowy dżem.
Jak zrobić dobry dżem z agrestu?
Do przygotowania przetworu potrzebujesz kilograma owoców i pół kilograma cukru. Agrest umyj dokładnie, a następnie usuń z niego szypułki. Owoce włóż do garnka i zasyp je cukrem. Odczekaj 2 godziny. W tym czasie produkt wypuści soki. Od razu po tym wlej pół szklanki wody i gotuj na wolnym ogniu. Gdy minie 30 minut, dżem będzie miał odpowiednią konsystencję. Jak już wystygnie, przełóż go do słoika i dokładnie zakręć.