W czasach PRL‑u wiele osób krzywiło się na sam widok. Dziś robi się z nią pyszne roladki
Już za moment przekonasz się, że popularny składnik kuchni PRL można wykorzystać w genialny sposób, tworząc coś pysznego. Dlatego nie skreślaj go na samym starcie.
05.10.2023 18:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na temat kuchni PRL krążą różne opinie. Jedni za nią tęsknią, inni wręcz przeciwnie, nie chcą nawet o niej słyszeć. W moim rodzinnym domu często wracano do tego tematu. Zarówno moja mama, jak i babcia często powtarzały, że w tamtych czasach trzeba było wykazać się prawdziwą kreatywnością, aby wyczarować coś z niczego.
Nic więc dziwnego, że kuchnia tamtego okresu skupiała się głównie na produktach, do których był najłatwiejszy dostęp. Dziś dla wielu osób kultowe dania PRL wydają się wręcz czymś abstrakcyjnym. Tylko czy słusznie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wątróbka wcale nie taka straszna
Jednym z takich elementów PRL-owskiej kuchni jest bez wątpienia wątróbka. I niechęć do tego produktu nie dotyczy tylko młodego pokolenia, ale i osób, które doskonale pamiętają tamte czasy.
Wątróbka bardzo często pojawiała się na stole, ponieważ była stosunkowo tania, a jednocześnie dostęp do niej nie był zbyt trudny. Podawano ją zarówno w wersji pieczonej, smażonej, jak i duszonej z dodatkiem cebulki. Nic więc dziwnego, że z czasem mogła się przejeść, a każdy kolejny obiad z jej udziałem nie był jakimś wyjątkowym przeżyciem kulinarnym.
Genialne roladki z wątróbką
Dziś jednak to zmienimy. Czas odczarować niezbyt pozytywny wizerunek wątróbki w polskim menu. W jaki sposób? Oczywiście za sprawą genialnego przepisu, dzięki któremu odkryjesz wątróbkę na nowo. I uwierz mi na słowo, będzie to jak najbardziej pozytywne odkrycie.
Niepozorna wątróbka stanie się idealnym patentem na farsz do schabowych roladek, które upieczesz i podasz wraz z grzybowym sosem. Prawda, że brzmi pysznie?
Składniki:
Roladki:
- 6 plastrów schabu,
- 2 łyżki masła,
- 1 cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 250 g wątróbki drobiowej,
- ¼ szkl. śmietany,
- przyprawy: majeranek, sól i pieprz.
Sos:
- 300 g pieczarek,
- 2 łyżki masła,
- 300 ml bulionu drobiowego,
- 1 cebula,
- 3 łyżki mąki,
- 150 ml śmietany,
- przyprawy: sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij od przygotowania schabu. Jeśli kupiłeś go w jednym kawałku, podziel go na mniejsze elementy. Każdy mięsny kawałek rozbij dodatkowo przy pomocy tłuczka.
- Następnie zajmij się przygotowaniem farszu. W tym celu umieść na palniku garnek. W pierwszej kolejności dodaj do niego masło, obraną i pokrojoną w kostkę cebulę oraz obrane i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku.
- Kiedy warzywa nabiorą rumieńców, dodaj do środka pokrojoną na mniejsze kawałki wątróbkę.
- Po kilku minutach dodaj śmietankę oraz przyprawy. Farsz możesz dodatkowo zblednować, aby przybrał formę smarowidła.
- Przestudzony farsz umieść na rozbitych kawałach schabu i zwiń w rulony. W razie potrzeby zabezpiecz je dodatkowo przy pomocy małych wykałaczek.
- Następnie przełóż mięsne kęski na rozgrzaną i natłuszczoną patelnię, po czym obsmaż roladki z każdej strony.
- W międzyczasie przygotuj grzybowy sos. W tym celu najpierw obierz i podziel na mniejsze kawałki pieczarki.
- Następnie obierz i pokrój w drobną kostkę cebulę, po czym wrzuć ją na rozgrzaną i natłuszczoną patelnię.
- Po kilku minutach dodaj grzyby, po czym smaż całość jeszcze przez chwilę.
- Na patelni następnie powinna znaleźć się mąka oraz domowy bulion. Pamiętaj, dodawaj go stopniowo, jednocześnie cały czas mieszając zawartość patelni.
- Na koniec zostaje zabielenie sosu przy pomocy śmietany i doprawienie go przyprawami.
- Roladki i sos przenieś do formy do pieczenia, po czym zapiekaj razem przez 25 minut w temp. 180 stopni Celsjusza. Smacznego!
Upieczone roladki z kremowym sosem podawaj z ulubionymi dodatkami. Świetnie sprawdzą się tutaj zarówno ziemniaki, ryż, jak i kasza.