W mojej rodzinie zawsze robi się na Wielkanoc. Niektórzy się krzywią, ale my uwielbiamy
Galareta wieprzowa niegdyś szturmem podbijała stoły, zwłaszcza podczas większych uroczystości, dzisiaj wiele osób odsuwa ją od siebie z obrzydzeniem. W moim domu nadal szykuje się zimne nóżki, również na święta wielkanocne.
19.03.2024 13:12
Dla wielu osób to rzecz nie do przyjęcia. Niemniej nie sposób nie przyznać, że galareta wieprzowa to prawdziwy delikates, a podana z octem lub chrzanem czy ćwikłą obok świeżego chleba smakuje rozkosznie. W mojej rodzinie to absolutny klasyk, który obligatoryjnie pojawia się na świątecznym stole. Również na Wielkanoc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść galaretę wieprzową? Zimne nóżki są zdrowsze, niż mogłoby się wydawać
Repetki, czyli nogi wieprzowe, na bazie których szykuje się galaretę wieprzową, mają bardzo dużo elastyny oraz kolagenu. Warto przy tym wspomnieć, że wywar z nóżek wieprzowych powinien być gotowany długo i wolno, gdyż dopiero wtedy wydzielany jest naturalny kolagen. To właśnie dzięki niemu galareta zastyga oraz poszczycić się może zbawiennym wpływem na kondycję kości.
Kolagen to białko trudne do uzyskania (nie ma go prawie w żadnym jedzeniu), znajduje się jednak w chrząstkach, skórkach wieprzowych i tkance łącznej. Tym samym więc ten naturalnie występujący w galarecie z nóżek jest niezwykle cenny. Warto jednak pamiętać, o tym, że galarety wieprzowej nie należy spożywać w nadmiarze. Ze względu na dużą zawartości tłuszczu, może wpłynąć na wzrost stężenia cholesterolu we krwi.
Galareta wieprzowa z golonki i nóżek na Wielkanoc. Przepis na zimne nóżki
Składniki:
- 1,5 kg golonki wieprzowej,
- 5 nóżek wieprzowych,
- 7 ziarenek ziela angielskiego,
- 3 marchewki,
- garść liści laurowych,
- 2 pietruszki,
- 6 ząbków czosnku,
- por,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
- Nóżki oraz golonkę umyj i oczyść. Następnie wrzuć je do dużego garnka i zalej wodą. Całość gotuj na wolnym ogniu przez około 4 godziny. Nie przykrywaj w tym czasie garnka.
- Oczyść i pokrój marchewkę, pietruszkę i pora. Warzywa wrzuć do garnka z mięsem po ok. dwóch godzinach gotowania. Następnie dodaj liście laurowe i ziele angielskie.
- Pod koniec gotowania wrzuć przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość dopraw solą i pieprzem. Zdejmij garnek z ognia.
- Mięso oraz warzywa wyjmij z wywaru. Następnie mięso pokrój na drobne kawałki. Układaj je w salaterkach obok warzyw i zalewaj ugotowanym bulionem. Całość odstaw do ostygnięcia w chłodne miejsce, a następnie przełóż do lodówki, by galareta stężała.
- Zimne nóżki podawaj skropione octem w towarzystwie świeżego pieczywa.