PrzepisPrzekąskiW PRL-u była flagowym daniem. Dziś Polacy wolą zajadać się sushi

W PRL‑u była flagowym daniem. Dziś Polacy wolą zajadać się sushi

Kiedyś zajadali się nią wszyscy, dzisiaj mało kto o niej pamięta. Ryba w zalewie, czyli kultowa przekąska z czasów słusznie minionych, lubi czasem o sobie przypomnieć. Dzisiaj zdradzamy, jak ją przygotować.

Ryba w zalewie - hit PRL, o którym mało kto pamięta
Ryba w zalewie - hit PRL, o którym mało kto pamięta
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.10.2023 11:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cofnijmy się o kilka dekad. W Polsce — zamiast barów z sushi na co drugim rogu — reglamentacja żywności, kolejki do i tak niemal pustych sklepów, a w kuchniach polskich gospodyń skondensowana kreatywność i fantazja. Tak, mów o tych latach co chcesz, ale nie można zaprzeczyć, że nasze mamy i babcie radziły sobie wtedy po mistrzowsku, tak tylko, jak były w stanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuchnia PRL-u była jedną wielką improwizacją, tworzoną często prawie z niczego. Do historii przeszedł więc czekoladowy blok, parówki w sosie czy babka ziemniaczana. Dużym poważaniem cieszyły się wtedy podroby i inne mocne smaki — na przykład taki, jakim charakteryzowała się bohaterka tego odcinka, czyli ryba w zalewie.

Kiedy w Polsce szalał komunizm, nie było łatwo o importowane z odległych krajów ryby. Mówiąc wprost — założenie restauracji z sushi było raczej niemożliwe. To dlatego rybę w zalewie tworzono z gatunków, które były pod ręką. Dzisiaj ten wybór jest znacznie szerszy, ale mimo to wcale nie polecamy tu za bardzo kombinować. Sprawdzi się to, co kiedyś: karp, sandacz, dorsz czy szczupak. Można też spróbować z łososiem, ale nawet w tej wersji warto postawić na jego dziką, a nie hodowlaną odmianę.

Ryba w zalewie jak za dawnych lat

Składniki:

  • 1 kg świeżej ryby,
  • mąka do panierowania,
  • sól, pieprz.

Zalewa:

  • 6 szklanek wody,
  • 1 szklanka octu 10 proc.,
  • 6 łyżek cukru,
  • 2 łyżki soli,
  • 3 listki laurowe,
  • 3 ziarna ziela angielskiego,
  • 4 ziarna pieprzu,
  • 2 cebule.

Sposób przygotowania:

Ryba w zalewie będzie smakowała idealnie już po 2 dniach
Ryba w zalewie będzie smakowała idealnie już po 2 dniach© canva.com
  1. Rybę oczyść, umyj i dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. Podziel ją na dzwonki, oprósz przyprawami, panieruj w mące i obsmaż z każdej strony na patelni.
  2. Cebule obierz i pokrój w piórka. Przygotuj zalewę ze wszystkich składników, gotuj razem z cebulą przez około 10 minut od momentu zagotowania. Odstaw do wystudzenia.
  3. Usmażoną rybę przełóż do czystego słoika. Zalej przygotowaną mieszanką octową — mięso powinno być całe przykryte. Taką wersję (niepasteryzowaną) ryby w zalewie możesz trzymać w lodówce do kilku tygodni. Smacznego!
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
rybaprzepiskuchnia prl