PrzepisW PRL-u zajadano się nimi. Dziś nikt nie spojrzy nawet w ich stronę, a są tanie i pyszne

W PRL‑u zajadano się nimi. Dziś nikt nie spojrzy nawet w ich stronę, a są tanie i pyszne

Potrawy z podrobów cieszyły się dużą popularnością nie tylko w PRL, ale także w przedwojennej Polsce, a nawet w jeszcze dawniejszych latach. O daniach z móżdżków wieprzowych pisał już Stanisław Czarniecki, autor pierwszej polskiej książki kucharskiej, w 1692 roku. Obecnie u wielu Polaków wywołują odrazę. Tymczasem Francuzi rozsmakowują się w duszonych móżdżkach z oliwą z oliwek i pomidorkami koktajlowymi.

Francuzi z mózgów wieprzowych przygotowują wykwintne dania
Francuzi z mózgów wieprzowych przygotowują wykwintne dania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Móżdżki, ozorki, płucka czy cynaderki – na sam dźwięk tych słów wiele osób dostaje dreszczy. Podroby są kojarzone z ubogim asortymentem w sklepach za czasów PRL, więc nie mają u nas dobrej marki. Jednak trzeba przyznać, że doskonale wpisują się w ideę "zero waste", w myśl której dobrze jest spożytkować całą tuszę zwierząt przeznaczonych na ubój, aby jak najmniej partii wylądowało w koszu na śmieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pampuchy z gulaszem cielęcym. Przepis na wspaniały obiad

Potrawy z móżdżków wieprzowych w kuchniach świata

Zarówno w przedwojennej kuchni, jak i w PRL-u dania z móżdżków cielęcych i wieprzowych pojawiały się nie tylko w domowych kuchniach, ale także w menu ekskluzywnych restauracji. Irena Santor z rozrzewnieniem wspomina jedną z potraw z bydgoskiej restauracji, czyli duszony móżdżek z cebulką w kremowym sosie podawany na tostach. W tych czasach popularna była również jajecznica z móżdżkiem wieprzowym.

W kuchni francuskiej móżdżek serwowany jest jako wykwintne danie. Smażony lub duszony z selekcją najlepszych dodatków i przypraw często stanowi popisowe danie szanowanych szefów kuchni. Bywa podawany z masłem i pietruszką lub z pomidorkami koktajlowymi i skarmelizowanym sosem balsamicznym.

To także przysmak Amerykanów z południowych stanów – tam dużą popularnością cieszą się kanapki ze smażonym móżdżkiem. W Meksyku popularny jest również smażony móżdżek, ale zawinięty w tortillę.

Przepis na duszony móżdżek wieprzowy z kuchni francuskiej

Przed ugotowaniem mózgów, opłucz je dokładnie pod zimną bieżącą wodą przez kilka minut , aby usunąć krew.

Składniki:

  • 4 mózgi wieprzowe,
  • 20 pomidorków koktajlowych,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 50 g masła,
  • 15 ml octu balsamicznego,
  • 1 łyżka mąki,
  • sól morska gruboziarnista,
  • świeżo zmielony pieprz.

Wykonanie:

  1. Umieść mózgi wieprzowe w rondlu i zalej zimną wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 1 minutę. Następnie wyjmij mięso, opłucz pod zimną wodą i usuń skórki. Pozostaw do odcieknięcia.
  2. W osobnym rondelku zredukuj ocet balsamiczny, czyli gotuj na wolnym ogniu aż uzyska konsystencję gęstego sosu. Następnie dodaj 25 gramów masła w małych kawałkach i wykładnie wymieszaj rózgą do uzyskania spójnej konsystencji.
  3. Do naczynia żaroodpornego przełóż pomidorki koktajlowe, zalej łyżką oliwy, posyp solą i pieprzem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 5-6 minut.
  4. Mózgi obtocz w mące i smaż na patelni z pozostałym masłem. Podczas smażenia, polewaj mięso roztopionym tłuszczem. Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem.
  5. Podawaj z pieczonymi pomidorkami i karmelem balsamicznym.

Wybrane dla Ciebie