W tej genialnej roladzie znajdziesz najlepsze smaki jesieni
Jeśli brakuje ci pomysłów na obiad w jesiennym klimacie, przychodzę z gotowym rozwiązaniem. Ten przepis nigdy cię nie zawiedzie. Po prostu nie ma takiej opcji!
25.11.2023 | aktual.: 25.11.2023 10:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każda pora roku może pochwalić się pysznymi owocami i warzywami. Dlatego tym bardziej, warto wykorzystywać ich potencjał w pełni. Sezonowość w kuchni to nic złego. Wręcz przeciwnie to nieograniczone możliwości wykorzystania pysznych darów natury.
Nie inaczej jest jesienią, kiedy to na naszych stołach króluje dynia, kalafior, jabłka, wiśnie oraz gruszki. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą te smaczne kąski. To wręcz genialny pomysł, o czym przekonasz się już za moment. Z dzisiejszym przepisem wyczarujesz w swojej kuchni cudowny obiad dla całej rodziny!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Genialna rolada z iście jesiennym farszem, podana z pieczoną dynią i kremowym sosem to prawdziwy strzał w 10!
Składniki:
Farsz:
- 200 g boczku wędzonego,
- 2 małe szalotki,
- 2 małe jabłka,
- 4 ząbki czosnku,
- 2 garście świeżego szpinaku,
- 50 ml brandy/koniaku/whisky,
- 1 garść wędzonych śliwek,
- 3 łyżki miodu,
- 2 łyżki musztardy dijon,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 1/3 łyżeczki pieprzu,
- 1 łyżka świeżego rozmarynu.
Składniki do pieczenia:
- 60 g masła,
- 2 gałązki świeżego rozmarynu,
- 4 ząbki czosnku,
- 400 ml bulionu.
Składniki do sosu:
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 3/4 szkl. wody,
- 300 ml bulionu,
- wywar z pieczenia.
Pieczona dynia:
- 1 duża dynia hokkaido,
- 1/4 szkl. oleju roślinnego,
- 1 łyżka słodkiej papryki,
- 1 łyżeczka suszonego czosnku,
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki,
- 1 łyżeczka soli.
Mięso:
- 1,2 kg karkówki wieprzowej,
- przyprawy: sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania farszu do przyszłej rolady. W tym celu na rozgrzanej patelni podsmażam przez chwilę wędzony boczek. Oczywiście wcześniej dzielę go na mniejsze kawałki.
Krok 2. Po chwili na patelnię dodaję posiekane drobno szalotki, obrane i pokrojone w drobną kostkę jabłka, obrane i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, wędzone śliwki oraz świeży rozmaryn.
Składniki mieszam dokładnie przy pomocy drewnianej łyżki.
Krok 3. To jednak nie koniec pracy nad farszem. Po kilku minutach wlewam na patelnię odrobinę alkoholu. Możesz użyć tutaj whisky, brandy lub koniaku. Na tym etapie dodaję też świeży szpinak.
Mieszankę smażę do chwili, aż szpinak całkowicie zwiędnie. Dopiero wtedy na patelnię dodaję musztardę dijon, miód, pieprz oraz sól. Po dokładnym wymieszaniu farsz jest już gotowy!
Krok 4. Czas zająć się karkówką. Mięso układam na desce do krojenia, po czym kroję je w taki sposób, aby otrzymać płaski i prostokątny kawałek. Następnie rozbijam karkówkę dodatkowo przy pomocy tłuczka do mięsa.
Krok 5. Mięso w takim wydaniu doprawiam do smaku solą i pieprzem, po czym na całej powierzchni rozprowadzam wcześniej przygotowany farsz. Na koniec zwijam mięso w roladę i zabezpieczam je przy pomocy sznurka wędliniarskiego.
Krok 6. Mięso przekładam do dużego garnka z roztopionym masłem. Następnie obsmażam je z każdej strony, tak, aby wszystkie cenne soki zostały w środku. Tym samym będzie ono idealnie soczyste!
Polecam użyć tu garnka z pokrywką, który można bez obaw włożyć do piekarnika, bo mięso czeka jeszcze pieczenie.
Krok 7. Po dokładnym obsmażeniu mięsa z każdej strony do garnka wrzucam dodatkową porcję masła, świeże gałązki rozmarynu, obrane ząbki czosnku w całości oraz domowej roboty bulion. Garnek przykrywam pokrywką i wstawiam go na 2 godziny do rozgrzanego piekarnika. Urządzenie ma pracować w temp. 160 stopni Celsjusza.
Krok 8. W międzyczasie przygotowuję dynię. Warzywo dokładnie obieram i dzielę na mniejsze kawałki. Następnie łączę je z olejem, suszonym tymiankiem, słodką papryką, suszonym czosnkiem oraz solą.
Składniki mieszam przy pomocy dwóch drewnianych łyżek. Następnie przekładam dynię z dodatkami do formy do pieczenia i piekę w rozgrzanym piekarniku przez 40 minut. Urządzenie ma pracować w temp. 160 stopni Celsjusza.
Krok 9. Po wyjęciu z garnka upieczonej rolady powstały w trakcie pieczenia wywar przelewam do garnka z domowej roboty bulionem. Robię to przy pomocy kuchennego sitka. Mieszankę zagotowuję i po kilku minutach zagęszczam sos przy pomocy duetu mąki ziemniaczanej z wodą.
Krok 10. Upieczoną roladę dzielę na mniejsze części i serwuję z dynią, domowej roboty sosem oraz posiekaną natką pietruszki. Smacznego!