W tym sezonie zrobiłam pierwszy raz. O takiej kiszonce mało kto słyszał
Kiszona marchewka zasługuje na większą sławę. Jest nie tylko smaczna, ale również pełna zdrowia. To doskonała alternatywa dla innych popularnych kiszonych warzyw, takich jak kapusta czy ogórki. Możemy ją traktować nie tylko jako pyszną przekąskę, ale również bogate źródło witamin i minerałów. Jak przygotować kiszoną marchewkę? Dlaczego warto ją włączyć do naszej diety?
10.07.2024 10:00
Marchew nie jest tak popularnym składnikiem kiszonki, jak ogórki czy kapusta, ale coraz śmielej pojawia się na spiżarnianych półkach. Wiele razy słyszałam o niepodrabialnym smaku kiszonej marchwi, aż sama spróbowałam taką przygotować. Domownikom tak smakuje, że większość słoików zniknie przed zimą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść kiszoną marchew?
Kiszona marchewka to prawdziwa skarbnica zdrowia. Jest to związane z jej bogactwem w witaminy i minerały. To źródło witaminy z grupy B, a także witamin C, E i K. Kiszona marchew jest również bogata w minerały, takie jak magnez, potas, cynk, fosfor, sód, wapń czy żelazo. Ponadto zawiera karotenoidy, takie jak: beta-karoten, alfa-karoten, luteina, likopen czy zeaksantyna, które są potężnymi przeciwutleniaczami.
Kiszona marchewka to również naturalny probiotyk, ponieważ zawiera dobroczynne żywe drobnoustroje, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pomagają one wzmocnić naszą odporność, utrzymać równowagę flory bakteryjnej jelit, poprawiają szczelność jelit, a także chronią je przed szkodliwymi bakteriami. Co więcej, kiszona marchewka jest niskokaloryczna, a jednocześnie dostarcza sporo błonnika, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego.
Zobacz także
Kiszona marchew do słoików na zimę. Przepis
Składniki:
- 1 kg marchwi,
- 6 ząbków czosnku,
- 1 baldach kopru,
- 3 cm korzenia chrzanu,
- 3 cm imbiru,
- 3 listki laurowe,
- 1 l wody,
- 1 łyżka soli kamiennej.
Przygotowanie:
- Marchew obierz, a następnie pokrój w cienkie plasterki.
- Wodę z solą wymieszaj i zagotuj, a następnie odstaw do ostudzenia.
- Korzenie chrzanu i imbiru podziel na mniejsze części (ilość zależy od ilości słoików).
- Do wyparzonych słoików przełóż pokrojoną marchew. Warstwy marchewki przekładaj ząbkami czosnku, imbirem, chrzanem i liśćmi laurowymi.
- Dobrze, by całość sięgała nie wyżej niż do wysokości 4/5 słoika.
- Całość zalej letnią solanką, przykryj koprem i zakręć słoik.
- Do słoików możesz też dodać łyżeczkę soku z ogórków lub skórkę chleba na zakwasie, by marchew szybciej się ukisiła. Dobrze jest też docisnąć czymś kiszonkę, by marchew nie wypływała na górę - wtedy może spleśnieć.
- Kiszonka powinna być gotowana po ok. 5 dniach.
- Gotową kiszoną marchew przechowuj w lodówce.