W weekend do obiadu zawszę robię tę surówkę. Z kotletem smakuje jak marzenie
W zestawie z tradycyjnym schabowym nic nie smakuje tak dobrze, jak świeży i chrupiący dodatek. Najczęściej pada na surówkę z kiszonej kapusty lub świeżej w stylu colesława. Żeby przełamać rutynę, warto chwilę dłużej przyjrzeć się zapasom w lodówce. Na pewno znajdą się w niej ogórki kiszone, cebula, marchewka. Może dorzucisz jabłko i czerwoną paprykę? Wybór dodatkowych składników pozostawiam twojej wyobraźni.
Surówka z kiszonym ogórkiem to prosta kompozycja oparta na warzywach, które przyjemnie chrupią. W bogatej wersji może zawierać wiele kolorowych składników, ale równie smaczna jest podstawowa kompozycja z oliwą i natką pietruszki. Taki dodatek do obiadu jest o wiele zdrowszą i lżejszą alternatywą dla popularnych surówek ze śmietaną i majonezem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na obiad podaj azjatycką mizerię. Wszystkim czapki spadną z głów
Wartości odżywcze kiszonek
Kiszone ogórki to prawdziwy skarb dla zdrowia, głównie za sprawą wyjątkowych właściwości probiotycznych. Proces fermentacji przekształca warzywa w łatwostrawne źródło witaminy C i witamin z grupy B. Kwasy organiczne obecne w kiszonkach, takie jak kwas mlekowy, wspierają zdrowie jelit i poprawiają odporność organizmu.
Fermentowane ogórki czy kapusta kiszona zawierają również dużą ilość błonnika pokarmowego. To składnik, który wspomaga prawidłową pracę jelit i pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo kiszona kapusta zawiera bardzo mało kalorii, co jest atutem dla osób dbających o linię.
Spożywanie kiszonek może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie, co jest zasługą właściwości antyoksydacyjnych. Ponadto, dzięki zawartości minerałów, takich jak żelazo czy magnez, kiszone ogórki wspierają funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. Regularne ich spożycie może też pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu, co jest kluczowe dla zdrowia serca.
Przepis na surówkę z ogórkiem kiszonym
Do surówki możesz dodać odrobinę cukru, aby lekko złagodzić wytrawny smak oliwy z oliwek.
Składniki:
- 500 g ogórków kiszonych,
- 1 czerwona cebula,
- garść natki pietruszki,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- świeżo zmielony pieprz do smaku,
- opcjonalnie: papryka czerwona, marchewka, jabłko.
Wykonanie:
- Ogórki kiszone pokrój w plasterki, cebulę w pióra, drobno posiekaj natkę pietruszki.
- Jeśli masz ochotę, dodaj pokrojoną w kostkę paprykę i starte na tarce marchewkę oraz jabłko.
- Surówkę wymieszaj z oliwą z oliwek, dopraw świeżo zmielonym pieprzem.