Warstwowe ciasto "Marcinek". Gospodynie z Hajnówki pieką co niedzielę
09.03.2024 09:12, aktual.: 13.06.2024 10:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podlasie słynie z fantastycznej kuchni, w której rozkochała się cała Polska. Jednym z najpopularniejszych deserów tego regionu jest ciasto "Marcinek". To miękki biszkopt przekładany delikatnym kremem śmietankowym. Wyjaśniamy, jak go przygotować.
Podlasie to malowniczy region pełen rzek, jezior, dzikiej natury i wyjątkowej kuchni. Cebularze, babka ziemniaczana, sękacz czy kartacze to dania, którymi na co dzień zajadają się mieszkańcy Podlasia. To dania, które cieszą się uznaniem w pozostałych częściach Polski. Mało mówi się o podlaskich deserach, a szkoda, bowiem jeden z nich zasługuje na większy rozgłos.
Zobacz także
Tym deserem jest ciasto "Marcinek". To specjał prosto z Puszczy Białowieskiej, a dokładniej z Hajnówki i podobno jest to ulubiony podlaski deser samego Karola Okrasy. Ciasto prezentuje się wyjątkowo efektownie, jednak nie jest trudne w przygotowaniu. Wyjaśniamy, jak robić ciasto "Marcinek".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto "Marcinek", czyli specjał prosto z Puszczy Białowieskiej
Ciasto "Marcinek" to prawdziwy hit na Podlasiu. Deser pochodzi z terenów Puszczy Białowieskiej, a dokładniej z Hajnówki, gdzie zajadają się nim zarówno mieszkańcy, jak i turyści. "Marcinek" jest naprawdę czasochłonny, jednak efekt jest wart wszystkich starań. Ciasto składa się z kilkunastu cienkich blatów, które przekłada się muślinowym kremem ze śmietanki, dlatego też "Marcinek" pojawia się na przyjęciach urodzinowych czy weselach. Chcesz poczuć smak Hajnówki? Zarezerwuj sobie co najmniej dwie godziny wolnego czasu i przygotuj ciasto "Marcinek".
Ciasto "Marcinek" - przepis
Składniki:
Blaty:
- 1 kg mąki tortowej,
- 2 jajka,
- 2 żółtka,
- 200 g masła,
- 300 ml śmietany 18 proc.,
- 1,5 szklanki cukru,
- łyżeczka sody oczyszczonej.
Krem:
- 1 l kremówki (30 lub 32 proc.),
- 400 ml śmietany 18 proc.,
- 40 ml śmietany 12 proc.,
- 1,5 szklanki cukru,
- sok z całej cytryny,
- aromat migdałowy lub waniliowy.
Przygotowanie:
- Zaczynamy od przygotowania blatów. Mocno schłodzoną śmietanę wymieszaj z sodą oczyszczoną. Do drugiej miski przełóż miękkie masło i dodaj do niego cukier. Całość ukręć na puszystą masę.
- Kiedy masło z cukrem stanie się puszyste, zmniejsz obroty miksera i zacznij stopniowo wlewać śmietanę z sodą. Po chwili dodaj jajka i jedno żółtko. Miksuj aż do połączenia składników.
- Dosyp połowę mąki i jeszcze raz zmiksuj całość.
- Kiedy masa stanie się gęsta, dosyp pozostałą mąkę i zagnieć ciasto ręką. Podziel je na 15-20 niewielkich kuleczek i rozwałkuj je na cienkie koła o średnicy 22 cm.
- Rozwałkowane blaty włóż do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C., grzanie góra — dół. Piecz je przez ok. 7 minut, aż staną się lekko rumiane. Pozwól im całkowicie ostygnąć.
- W międzyczasie zajmij się kremem. Schłodzoną śmietanę ubij z cukrem. Kiedy stanie się sztywna, dodaj sok z cytryny i wybrany przez siebie aromat.
- Wystudzone blaty przełóż przygotowanym kremem. Po wykorzystaniu wszystkich blatów wysmaruj wierzch i brzegi. Gotowe ciasto wstaw do lodówki, na co najmniej godzinę, a najlepiej na całą nos. Ciasto "Marcinek" smakuje najlepiej na drugi dzień.