Wędlina ze słoika. Możesz trzymać poza lodówką, a i tak się nie zepsuje
Gotowe wędliny w puszkach pozostawiają wiele do życzenia. Znajdziemy tam całą tablicę Mendelejewa, a mięsa praktycznie w ogóle. Najlepiej z nich zrezygnować. Możemy za to sami przygotować pyszne mięsko. Wędlina ze słoika to gwarancja wysokiej jakości, a do tego przygotowuje się ją w dosłownie 5 minut.
18.10.2023 15:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wędlina ze słoika świetnie nadaje się zarówno do krojenia, jak i smarowania na kanapce. Wszystko zależy od tego, jakie proporcje składników użyjesz. Jeśli zdecydujesz się na żelatynę, wędlina będzie miała dość zwartą strukturę, więc łatwo będzie ją pokroić.W przypadku, gdy jej nie użyjesz, kiełbasa będzie miała konsystencję pasztetu. Od ciebie zależy, jaką formę wybierzesz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wędlina ze słoika - jak ją przygotować?
Przede wszystkim musisz pamiętać o pasteryzacji - to proces wymagany, by pozbyć się ewentualnych bakterii. Jeśli jednak chcesz, by wędlina ze słoika była ważna przez rok, przeprowadź proces tyndalizacji, czyli potrójnej pasteryzacji dzień po dniu. Czas gotowania powinien się z dnia na dzień skracać. Jak już się wszystko wygotuje, zostaw słoiki w garnku, by same wystygły. Pospiech jest zawsze złym doradcą i podobnie jest w tym przypadku. Kolejną istotną rzeczą jest sprawdzenie, czy słoiki są szczelne. Jeśli tak, możesz przystąpić do pracy.
Wędlina ze słoika - przepis
Przygotuj:
- 2 kg łopatki wieprzowej
- 2 pełne łyżki majeranku
- 1,5 łyżki soli
- 2 pełne łyżeczki czosnku granulowanego
- 1 płaska łyżeczka pieprzu mielonego
- 6 płaskich łyżeczek smalcu (po 1 do słoika),
- opcjonalnie: 2 łyżki żelatyny w proszku (po 1/3 do słoika).
Sposób przygotowania:
- Pokrój mięso lub je po prostu zmiel i wymieszaj ze wszystkimi przyprawami.
- Do słoików (muszą być czyste i wyparzone) wkładaj rozdrobnioną łopatkę wieprzową i dociskaj.
- Na wierzchu połóż łyżeczkę smalcu i 1/3 łyżeczki żelatyny (jeśli chcesz, by wędlina miała zwartą konsystencję). Mocno zakręć.
- Pierwszego dnia pasteryzuj przez 2 godziny, drugiego (po co najmniej 12 godzinach) przez 1,5 godziny, zaś trzeciego dnia przez 30 minut.