Weź z kuchennej szafki i przetrzyj. Zaparowane okna w kuchni przestaną być problemem
Jesienią rzadziej myjemy okna. Wiadomo, pogoda już nie sprzyja temu zajęciu. Jednak o tej porze roku bardziej niż smugi może przeszkadzać para wodna, która osadza się na szybach. Bardzo często dotyczy to okien w kuchni. Jest na to prosty sposób.
15.10.2024 06:55
Zaparowane okna to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia. Wilgoć zawsze ułatwia rozwój pleśni. Jeśli więc kropelki wody gromadzą się na twoich oknach, czas działać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd para na oknach w kuchni?
Budzisz się rano, a okna są zaparowane? To częsty widok, szczególnie o tej porze roku. Przyczyna jest prosta - temperatura na zewnątrz spada, a w mieszkaniu jest ciepło. Para wodna powstaje na skutek różnicy temperatur, a potem skrapla się na zimnych powierzchniach. Okna są wręcz idealnym do tego miejscem. Kropelki wody pojawiają się na nich najczęściej, kiedy w domu panuje wilgotne powietrze. Sprzyja temu przede wszystkim gotowanie czy pranie. W nocy, gdy temperatura spada, wilgoć osiada na chłodnych szybach, i właśnie dlatego rano mamy zaparowane okna.
Para na oknach może być groźna
Zaparowane okna nie wyglądają zbyt estetycznie, ale gdy ten problem pojawia się sporadycznie to nic groźnego. Robi się znacznie poważniejszy, gdy okna są stale zaparowane. Długotrwała wilgoć przy oknach może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które są bardzo niekorzystne dla zdrowia. Pleśń może uszkadzać także ramy okienne, szczególnie te wykonane z drewna.
Prosty sposób na wilgoć na oknach
Jednym z najprostszych sposobów na zaparowane okna w domu po nocy jest przecieranie szyb od wewnątrz roztworem wody z octem w proporcji 1:1. Tworzy to warstwę ochronną i ogranicza osadzanie się pary wodnej. Wystarczy nanieść wieczorem odrobinę mikstury na suchą szmatkę i delikatnie przetrzeć całą powierzchnię szyby. Aby ocet utrzymywał się dłużej na powierzchni okna, do mieszanki możecie dodać odrobinę płynu do mycia naczyń.
Kiedy problem jest poważniejszy
- Montaż nawiewników. Zapewniają wymianę powietrza bez wychładzania pomieszczeń i utraty ciepła.
- Rozszczelnienie okien. Większość okien wyposażona jest w tryb mikrouchyłu lub mikrowentylacji. Po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji dochodzi do zmniejszenia docisku ramy okiennej i co za tym idzie, nieznacznego rozszczelnienia okna. Powstała szczelina umożliwia wymianę powietrza.
- Regularne wietrzenie. W chłodne dni, gdy nie chcemy tracić ciepła i obciążać instalacji grzewczych, najlepiej wietrzyć mieszkanie krótko i intensywnie.
- Osuszacz powietrza. To urządzenia służące do mechanicznego usuwania wilgoci z powietrza.
- Sprawdzenie drożności kanałów wentylacyjnych. Jeśli problem zaparowanych szyb nawraca mimo wietrzenia, dobrze jest skonsultować się z firmą kominiarską, która sprawdzi działanie przewodów wentylacyjnych.