WHO od dawna przed nimi ostrzega, a my wciąż zajadamy. Powodują choroby serca i udary
Podstawą dobrego samopoczucia i trwania w zdrowiu jest odpowiednia dieta. O szkodliwości nadmiaru soli oraz cukru głośno jest od lat, ale w żywności czeka jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Wiele osób sięga po nie każdego dnia.
11.11.2024 10:51
Najnowsze odkrycia naukowe potwierdzają, że tłuszcze trans są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed ich spożywaniem. Wiele krajów, podążając za zaleceniami WHO, wprowadziło zakazy lub ograniczenia dotyczące stosowania tłuszczów trans w żywności. Niestety wciąż wiele osób nieświadomie dostarcza ich sobie w codziennej diecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym są tłuszcze trans?
Tłuszcze trans to rodzaj kwasów tłuszczowych, które mogą występować w dwóch formach: naturalnej i sztucznej. Naturalne tłuszcze trans występują w małych ilościach w mięsie i produktach mlecznych przeżuwaczy i w tej formie nie trzeba specjalnie się ich obawiać, jeśli na co dzień nie przesadzamy z ilością wołowiny. Gorszym wyborem są te sztuczne. Powstają przez przemysłowe uwodornienie olejów roślinnych, mają znacznie bardziej niekorzystny wpływ na zdrowie.
Sztuczne tłuszcze trans mogą zagrażać zdrowiu, prowadząc do wzrostu poziomu "złego" cholesterolu LDL oraz obniżenia "dobrego" cholesterolu HDL, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Mogą również prowadzić do nadwagi, cukrzycy typu 2, oraz innych poważnych dolegliwości, takich jak nowotwory jelita grubego czy choroba Alzheimera.
W jakich produktach znaleźć można tłuszcze trans?
Tłuszcze trans są często ukryte w produktach spożywczych, które na co dzień mamy w swojej kuchni. Znaleźć je można w produktach głęboko mrożonych, jak frytki, nuggetsy, paluszki rybne czy pierogi. Mają je również kiepskiej jakości wyroby cukiernicze, takie jak pączki, ciastka, ciasta i wafelki.
Przede wszystkim należy uważać na produkty wysokoprzetworzone, takie jak konserwy mięsne, parówki, fast foody, dania gotowe czy serki topione.
Ogranicz tłuszcze trans w diecie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje całkowitą eliminację tłuszczów trans z diet. Dania była pionierem w ograniczeniu ich stosowania w żywności, co przyczyniło się do poprawy zdrowia obywateli. W Unii Europejskiej wprowadzono limit zawartości tłuszczów trans - nie mogą one przekraczać 2 proc. w produkcie końcowym.
Przede wszystkim czytaj etykiety. Im krótsza lista składników i im mniej przetworzony produkt, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zawiera tłuszcze trans. Szukaj frazy "częściowo uwodornione oleje roślinne". To synonim tłuszczów trans. Jeśli znajdziesz tę frazę na etykiecie, odłóż produkt z powrotem na półkę. Ogranicz także spożycie fast foodów, chipsów, ciastek, słodkich napojów, gotowych dań mrożonych i półproduktów. Zdecydowanie wyjdzie ci to na zdrowie.