Większość trzyma jajka na drzwiach lodówki. Ekspert tłumaczy, dlaczego to błąd
19.01.2024 17:46, aktual.: 19.01.2024 18:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sposób, w jaki przechowujemy jajka, ma kolosalne znaczenie dla ich jakości i trwałości. Właściwie przechowywane mogą zachować świeżość nawet przez pięć tygodni. Jak zatem zapewnić im odpowiednie warunki, aby nie zepsuły się przedwcześnie?
Jedną z zasad, której należy przestrzegać, jest unikanie przechowywania jajek na drzwiach lodówki. Ta reguła obowiązuje nawet jeśli producent wyposażył urządzenie w specjalnie do tego przeznaczoną półkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie przechowywać jajka? Drzwi lodówki na cenzurowanym
W wielu lodówkach, na drzwiczkach, znajdują się specjalne plastikowe pojemniki, które mają kształt idealnie dopasowany do jajek. W rzeczywistości nie jest to najlepsze miejsce do przechowywania tych produktów. Podobnie nie powinniśmy trzymać zamrożonych jajek w pobliżu drzwi zamrażalnika. Ekspert wyjaśnia dlaczego:
– Pamiętajmy, że domowe zamrażalniki mają wyższą temperaturę niż przemysłowe, a stosunkowo częste otwieranie temperaturę podwyższa. Dlatego dla bezpieczeństwa trzymajmy jaja jak najdalej od drzwiczek i zużyjmy je do 2 miesięcy od daty zamrożenia – tłumaczy Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel w rozmowie z ppr.pl (Pierwszy Portal Rolny).
Problematyczne są więc wahania temperatur. Otwierając lodówkę, narażamy produkt na ocieplenie, a zamykając ją, następuje ochłodzenie. To ostatecznie wpływa negatywnie na trwałość jajek. Podobnie jest z produktami nabiałowymi oraz mięsem - tych również nie powinno się przechowywać na drzwiach lodówki.
Jak więc prawidłowo przechowywać jajka?
Jajka powinny być przechowywane w lodówce w temperaturze od 1 st. C do 7 st. C w opakowaniu/wytłaczance, które chronią przed uszkodzeniami i absorpcją zapachów innych produktów. Pamiętaj również, aby jajka zwrócone były węższym końcem w dół. W jajkach znajduje się mała komora powietrzna, która jest zlokalizowana na ostrym końcu. Trzymając je w tej pozycji, powietrze pozostaje na miejscu, co pomaga utrzymać świeżość jaj przez dłuższy czas, sięgający nawet pięciu tygodni.
— Jeżeli są właściwie przechowywane, mają nienaruszone skorupki, a ich konsystencja ani zapach nie są niepokojące, możemy jeść nawet jaja 5-tygodniowe — mówi ekspert z Ferm Drobiu Jokiel. — Natomiast gdy którykolwiek z tych warunków nie został dotrzymany, należy je zutylizować — zaznacza.
Jeśli masz wątpliwości co do świeżości jaj, możesz przeprowadzić prosty test. Wystarczy, że włożysz jajko do wody. Jeśli opada na dno i leży płasko, jest świeże. Jeśli unosi się lekko, ale wciąż dotyka dna, jest nieco starsze, ale nadal dobre. Natomiast jeśli unosi się na powierzchni, nie jest już świeże i powinno zostać zużyte jak najszybciej.