PoradyWiększość wybiera najgorsze miejsce. Jajka szybko się psują, zatrucie gwarantowane

Większość wybiera najgorsze miejsce. Jajka szybko się psują, zatrucie gwarantowane

Choć codziennie z nich korzystamy, nie brakuje osób, które nadal źle je przechowują. Gdzie trzymać jajka i jak sprawdzić, czy nadają się jeszcze do użytku? Odpowiadamy.

Gdzie przechowywać jajka?
Gdzie przechowywać jajka?
Źródło zdjęć: © Archiwum Własne | Marzena Pęcak

29.02.2024 12:57

Jajka to postawa naszej kuchni. W końcu na ich bazie przygotowujemy wiele pysznych dań, ciekawych przekąsek czy genialnych wypieków. I choć mogłoby się wydawać, że o tak podstawowym produkcie wiemy dosłownie wszystko, wiele osób popełnia duży błąd, który może mieć poważne konsekwencje.

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, gdzie to właśnie jajka stanowią bazę świątecznego menu, warto sprawdzić, czy opisywany błąd nie dotyczy też nas. W tym przypadku chodzi o nieodpowiednie przechowywanie jajek. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak prawidłowo przechowywać jajka?

Kiedy już wrócimy do domu z zakupionymi jajkami, należy od razu zająć się nimi w odpowiedni sposób. Po pierwsze, nie powinniśmy odkładać ich w nasłonecznione miejsce, na kuchenny blat czy do szafki. Wręcz przeciwnie, jajka powinny trafić od razu do suchego chłodnego miejsca. I w tej roli najlepiej spisze się lodówka

Jajka w lodówce można przechowywać w wytłaczankach lub w specjalnych pojemnikach, które coraz częściej wchodzą w skład wyposażenia kuchennego gadżetu. Ponadto, jajka nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z innymi produktami znajdującymi się w lodówce. Złym pomysłem jest również umycie zakupionych jajek przed włożeniem ich do lodówki, bo tracą one w ten sposób naturalną ochronę.

Na bazie jajek można przygotować całą masę przepisów
Na bazie jajek można przygotować całą masę przepisów© Adobe Stock | Ksenia

Domowy test na świeżość jajek

Zanim użyjemy jajek w naszych kuchniach, warto dla pewności sprawdzić, czy są one na pewno świeże. I można to zrobić w szybki i prosty sposób przy pomocy szklanki wody. Do szklanki wlewamy wodę, po czym umieszczamy w środku jajko. Jeśli od razu opadnie ono na dno i tam pozostanie, to znak, że jajko jak najbardziej nadaje się do spożycia. Nie powinniśmy pracować z jajkami, które po wrzuceniu do szklanki z wodą unoszą się ku górze i zaczynają dryfować na powierzchni. 

To jednak nie koniec przydatnych wiadomości. Okazuje się, że o świeżości jajek może powiedzieć nam sama skorupka. Jeśli jest ona matowachropowata, to możemy użyć takich jajek do przepisu. Kolejny test jest również bardzo prosty, wystarczy lekko potrząsnąć surowym jajkiem. Jeśli nie usłyszmy żadnych dźwięków, to znak, że jajko jest świeże. Natomiast jeśli pojawi się charakterystyczne chlupanie, powinniśmy odrzucić taki produkt już na samym starcie. 

I na koniec jeszcze jedna przydatna wskazówka. Jajko po rozbiciu zawsze warto powąchać, aby upewnić się, czy jego zapach jest w porządku. Jeśli wyczujemy nieprzyjemną woń, jajko od razu powinno trafić do kosza. 

Wybrane dla Ciebie