PoradyWiele osób myśli, że to chwast. Jest nieoceniony dla zdrowia, świetnie pasuje do rosołu

Wiele osób myśli, że to chwast. Jest nieoceniony dla zdrowia, świetnie pasuje do rosołu

Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.02.2024 13:19, aktualizacja: 07.03.2024 09:52

Kurdybanek, znany również jako bluszczyk kurdybanek, to roślina, która budzi skrajne emocje. Dla jednych jest to uciążliwy chwast, dla innych zaś - cenna roślina lecznicza, której właściwości doceniane są od wieków.

Nie da się ukryć, że kurdybanek jest rośliną niezwykle ekspansywną. Bez trudu potrafi opanować cały ogród, co sprawia, że wielu ogrodników walczy z jego obecnością. Niemniej niezależnie od tego, jak bardzo staramy się go wyplenić, warto pamiętać, że kurdybanek to przede wszystkim zioło o niezwykłych właściwościach leczniczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co to jest kurdybanek i na co pomaga?

Bluszczyk kurdybanek rośnie w miejscach cienistych, takich jak ogrody, zarośla czy lasy. Jest to roślina pospolita, występująca w całym kraju. Zbieranie kurdybanku odbywa się w okresie jego kwitnienia, który przypada na okres od maja do końca lipca. W sezonie najlepiej jest korzystać ze świeżego zioła. Dawniej nazywano go nawet "chwastem cudotwórcą". Ale co dokładnie potrafi kurdybanek?

Wykazuje zdolność do detoksykacji i oczyszczania organizmu. Usuwa nadmiar wody, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na obrzęki. Co więcej, kurdybanek ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu jest idealny dla osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak np. Hashimoto. Roślina ta poprawia również odporność organizmu, działa antybakteryjnie i antywirusowo, a także wspomaga homeostazę, czyli naturalny system samonaprawy naszego organizmu.

Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek© Pixabay

Kurdybanek na odchudzanie i nie tylko

Jednym z najważniejszych aspektów, dla których warto docenić kurdybanek, jest jego wpływ na proces odchudzania. Roślina ta wspomaga pracę całego układu pokarmowego, wydzielanie kwasów żołądkowych, wydzielanie żółci oraz przyswajanie wszelkich witamin i minerałów. Co więcej, kurdybanek ma zdolność do przyspieszania przemiany materii, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii i utratę wagi.

Bluszczyk kurdybanek jest znany ze swojego działania wykrztuśnego i przeciwzapalnego, które może okazać się pomocne w łagodzeniu objawów związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Objawy te obejmują takie dolegliwości jak kaszel, katar czy zapalenie gardła. Kurdybanek zawiera naturalne związki o działaniu przeciwbakteryjnym, które wspomagają organizm w walce z bakteriami, takimi jak Staphylococcus aureus czy Escherichia coli.

Ponadto kurdybanek ma działanie uspokajające - pomaga łagodzić napięcia, stres i bezsenność. Napary z kurdybanku mogą więc być stosowane jako środek relaksujący. Co jednak istotne, zastosowanie kurdybanku jest różnorodne - może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Bluszczyk kurdybanek - zastosowanie. Czy można jeść go na surowo?

Kurdybanek można spożywać na surowo, podobnie jak natkę pietruszki, wystarczy go wcześniej posiekać. Można go dodawać do różnych dań, takich jak sałatki, kanapki, a także past i twarożków. Z powodzeniem posłuży jako dodatek do zup, mięs czy dań z jajek.

Roślina ta jest również ceniona jako przyprawa, ze względu na jej charakterystyczny, lekko pikantny i korzenny aromat. Ususzone ziele kurdybanku wspaniale komponuje się z zupami, mięsami i sosami. Dawniej suszony bluszczyk kurdybanek dodawano do rosołu w trakcie gotowania. Co więcej, z suszonego kurdybanku można również przygotować zdrową herbatkę. Wystarczą dwie łyżeczki suszu, które należy zalać 200 ml gorącej wody. Całość powinna się parzyć około 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie herbatkę warto odcedzić. Tak przygotowany napar można spożywać 2-3 razy dziennie.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także