PoradyWiele osób trzyma chleb w złym miejscu. Szybko czerstwieje i pokrywa się pleśnią

Wiele osób trzyma chleb w złym miejscu. Szybko czerstwieje i pokrywa się pleśnią

Od tego, czy będziesz dobrze przechowywać chleb, w dużej mierze zależy to, czy długo zachowa świeżość. Wyrzucanie pieczywa to wielki problem i trzeba zrobić wszystko, by to ograniczyć. Dlatego warto wiedzieć, gdzie jest dla chleba najlepsze miejsce. Niby to oczywiste, a jednak błędy się zdarzają.

Dobrze przechowywany chleb, znacznie dłużej zachowa świeżość.
Dobrze przechowywany chleb, znacznie dłużej zachowa świeżość.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.07.2024 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas upalnych dni domowa kuchnia funkcjonuje inaczej. Po pierwsze ciężkie i smażone potrawy nie cieszą się powodzeniem. Po drugie odpowiednie przechowywanie żywności to duże wyzwanie. W gorące dni wiele produktów żywieniowych szybciej się psuje, więdnie i traci swoje cenne właściwości. Czy chleb także schować do lodówki?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To zależy

Gdzie przechowywać chleb, by nie narazić go na szybkie wysychanie... Latem lodówka wydaje się lepszym miejscem niż chlebak. I nie jest to zły tok myślenia. W "normalnych" warunkach lodówka nie jest polecana, bo przez niskie temperatury pieczywo szybciej się wysusza, staje się twarde i niesmaczne. Jednak kiedy w kuchni panuje wysoka temperatura, ponad 25 stopni C - wtedy lepiej włożyć chleb do chłodu, czyli do lodówki.

Zależy od temperatury

Podczas upałów można zamienić chlebak na lodówkę. Wtedy pieczywo na pewno nie spleśnieje i dłużej zachowa swoje właściwości smakowe. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio je przygotować, np. zawijając bochenek czy bułki w folię aluminiową lub papierowy ręcznik. Lodówka sprawdzi się szczególnie w upalne i wilgotne dni. Jest jeden gatunek chleba, który zawsze można przechowywać w lodówce. Chodzi o chleb tostowy.

Tylko nie folia

Jednak lodówkę traktujmy jako okazyjne miejsce na chleb. Kiedy letnie dni są znośne, jeśli chodzi o temperaturę, a także podczas pozostałych pór roku, znacznie lepiej mu będzie w chlebaku lub w lnianym czy bawełnianym woreczku. Zawsze najgorszym wyborem jest foliowa torebka. Nie ma w niej przepływu powietrza, co prowadzi do gromadzenia się wilgoci. To idealne warunki do rozwoju pleśni, która szybko się rozmnaża. Zamiast plastiku, lepiej używać papierowych toreb, które pozwalają na cyrkulację powietrza. Najlepsza temperatura dla pieczywa to 18-22 stopnie C i suche miejsce.

Chlebak czy woreczek?

Chlebak to najbardziej oczywiste miejsce na pieczywo. Najważniejsze jest to, z czego został wykonany. Najlepsze są te z tworzyw naturalnych, drewniane czy bambusowe. Dobrą opcją są też metalowe i ceramiczne. W małych kuchniach często brakuje miejsca na chlebak, wtedy idealne są lniane czy bawełniane woreczki. Zapewniają one odpowiednią wilgotność, nie dopuszczają do przesuszenia kromek.

pieczywoupałchleb