PoradyWiele osób źle smaży pączki. Przez to wychodzą tłuste i gumowate

Wiele osób źle smaży pączki. Przez to wychodzą tłuste i gumowate

Co zrobić, żeby pączki nie wyszły gumowate?
Co zrobić, żeby pączki nie wyszły gumowate?
Źródło zdjęć: © Pixabay
16.01.2024 08:41

Przygotowanie domowych pączków nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności. Pączki przygotowane samodzielnie w domu mogą być prawdziwym przysmakiem, ale istnieje kilka błędów, które mogą sprawić, że nasze wypieki nie będą nadawały się do spożycia.

Tłuste i gumowate pączki z pewnością nie są marzeniem łasuchów czekających z utęsknieniem na tłusty czwartek. Uzyskanie chrupiących i puszystych bułeczek nie jest trudne. Wystarczy zapamiętać kilka żelaznych zasad i unikać jak ognia popularnych błędów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak smażyć pączki? Tych błędów unikaj

Błąd numer jeden to pośpiech. Ciasto na pączki musi dobrze wyrosnąć, a do tego potrzebny jest czas (i cierpliwość). Jeżeli chcemy, aby nasze pączki były miękkie i puszyste, musimy zadbać o to, aby ciasto było odpowiednio wyrośnięte. Dlatego też nie możemy pominąć dwóch kluczowych etapów: najpierw dokładnie zagniatamy ciasto i pozostawiamy je do wyrośnięcia, a następnie dzielimy je na porcje i ponownie pozostawiamy do wyrośnięcia na co najmniej pół godziny. Tylko wtedy pączki będą idealne.

Błędem numer dwa jest niedokładność, zwłaszcza podczas nadziewania pączków. Nie ma nic gorszego niż spalona marmolada lub dżem. Dlatego też, nadziewając pączki, musimy być bardzo ostrożni. Istnieją dwa sposoby nadziewania pączków: albo używamy do tego celu odpowiedniej szprycy, albo układamy dżem na jednym placku ciasta, przykrywamy go drugim i zlepiamy oba. Najważniejsze jest, aby nadzienie było bardzo dokładnie zamknięte, tak aby nie mogło wypływać. Dzięki temu pączek będzie smaczny.

Jak zrobić puszyste domowe pączki?
Jak zrobić puszyste domowe pączki? © Pixabay

Smażenie pączków. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę smażenia i tłuszcz. Pączki smażymy tłuszczach o wysokiej temperaturze dymienia (np. smalcu). Jednak niezależnie od tego, jaki tłuszcz wybierzemy, musimy pilnować temperatury. Jeśli będzie za niska, pączek będzie surowy w środku. Jeśli za wysoka, pączek szybko się przypali. Idealna temperatura smażenia pączków to 175-180 stopni Celsjusza. Najlepiej jest używać termometru, ale jeśli go nie mamy, wystarczy do rozgrzanego tłuszczu wrzucić kawałek ziemniaka. Gdy zacznie się smażyć i unosić na tłuszczu, temperatura jest odpowiednia.

Warto też pamiętać, by przed przygotowaniem ciasta dobrze przesiać mąkę, a pozostałe składniki wyjąć z lodówki odpowiednio wcześnie, by nabrały temperatury pokojowej. Istotnym jest również dodatek alkoholu - najczęściej jest to spirytus. Dodatek ten sprawi, że pączki nie przesiąkną nadmiernie tłuszczem i zachowają świeżość przez dłuższy czas. Alkohol można zastąpić innymi produktami, np. sokiem z cytryny czy octem. Produkty te jednak zawierają na tyle wody, że uzyskanie pożądanego efektu wymaga dodania większej ich ilości, a przez to wpłynąć mogą na smak samych pączków. Warto mieć na uwadze, że używając alkoholu, w całości on wyparuje z pączków, nie będzie więc w nich obecny po usmażeniu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także