Wielu jeździ specjalnie do Lublina, aby skosztować. Ten przysmak ma jednak niezwykłą historię
O jaki przysmak chodzi? Oczywiście o cebularz. Kojarzy się on z Lublinem i Kazimierzem Dolnym. W ten weekend w tym pierwszym mieście obchodzone były Dni Cebularza. Bardzo się cieszymy, ze ten lokalny wypiek jest tak doceniany. Co warto o nim wiedzieć i jaka legenda jest z nim związana?
22.06.2024 14:05
Cebularz to okrągły pszenny placek z grubo krojoną cebulą i makiem. Ma złociste brzegi, miękkie ciasto i aromatyczny farsz. Wygląda pysznie i tak też smakuje, najlepiej prosto z pieca. Żeby go spróbować warto wybrać się do Lublina, bo to kulinarna wizytówka tego miasta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie
Lublin jest dumny z cebularzy. Kilka lat temu powstało tam Regionalne Muzeum Cebularza. Takie placówki poświęcone produktom spożywczym w Polsce można policzyć na palcach i to jednej ręki. Muzea mają oscypki, pierniki i właśnie cebularze. To bardzo duże wyróżnienie i wielka radość dla wszystkich, którzy podróżują także kulinarnym szlakiem. Odwiedzający nie znajdą tu gablot z eksponatami. Wiedza jest przekazywana w sposób praktyczny i dynamiczny.
- W Regionalnym Muzeum Cebularza podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka przedstawiona jest geneza powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny oraz ich gości - czytamy na stronie internetowej Muzeum.
Takie są trendy
Jest już muzeum, a teraz w pierwszy weekend wakacji w Lublinie trwa "Dzień Cebularza". W wybranych lokalach gastronomicznych pojawi się specjalne menu z cebularzem w roli głównej lub nim zainspirowane. Wieczorem odbędzie się spacer z przewodnikiem inspiracji, który zostanie zwieńczony mappingiem na fasadzie Wieży Trynitarskiej. Podróżni, którzy przyjadą do Lublina, zostaną na nowym dworcu "przywitani" cebularzem. Zaplanowanych jest też wiele warsztatów kulinarnych, na jednych z nich będą przygotowywane lody o smaku cebuli. Wiadomo, bez tego warzywa nie ma kultowego wypieku.
Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin, podkreślił że pomysł na wydarzenie pojawił się w wyniku obserwacji trendów.
- Turystyka kulinarna zatacza coraz szersze kręgi, a skojarzenia danego miejsca z produktem stanowiącym jego kulinarne dziedzictwo, zyskują coraz większe znaczenie, stając się pewnego rodzaju etykietą, rozpoznawalną przez turystki i turystów. A cebularz jest przecież jednym z najbardziej znanych produktów tradycyjnych Lubelszczyzny" .
Piękna legenda
Powstanie cebularzy jest związane z legendą. Do Esterki, wnuczki żydowskiego kupca z okolic Kazimierza Dolnego, zapukał młodzieniec i poprosił ją, by przygotowała mu coś do jedzenia. Miała w domu jedynie pszenną mąkę, odrobinę maku i główkę cebuli. Zagniotła ciasto, pokroiła cebulę, posypała ją makiem i wstawiła placek do pieca. Po domu rozniósł się smakowity zapach. Młodzieniec zjadł, uśmiechnął się. Jak się okazało, był to sam Król Kazimierz Wielki.
Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat tego przysmaku, a także przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura, pochodzą z początku XIX wieku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej, cebularze były znane już w całym regionie. Wypiekali je m.in. Żydzi z Kazimierza i Zamościa. W 2007 roku cebularz został wpisany na Listę produktów tradycyjnych, natomiast od sierpnia 2014 jest chroniony prawem Unii Europejskiej jako produkt regionalny.