Wkładam ściereczki do garnka i dodaję trzy składniki. Z tym babcinym sposobem w mig pozbywam się plam
Ściereczki kuchenne mają to do siebie, że powstałe na nich plamy są trudne do usunięcia. Tak się przynajmniej wydaje zwykłym kulinarnym "śmiertelnikom". I wtedy pojawia się ona — babcia. Osoba, dla której w kuchni nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Jej patent jest po prostu najlepszy.
13.12.2023 09:33
Gdybyśmy wszystkie brudy wytworzone podczas gotowania chcieli sprzątać za pomocą ręcznika papierowego, drzewa byłyby tą decyzją zdecydowanie niepocieszane. W ograniczaniu zużycia celulozy pomagają kuchenne ściereczki. Problem polega na tym, że plamy, które później się na nich znajdują, wymagają specjalnego traktowania. Ale spokojnie, przeciwko sobie mają babcię i jej nieograniczony zasób trików. To chyba oczywiste, kto wyjdzie z tego starcia z tarczą?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Babcia kontra plamy
Nowoczesność podpowiada nam, żeby wszelkie brudne ręczniki od razu pakować do pralki i niczym się nie przejmować. Niech się wielkie technologiczne korporacje martwią o to, żeby ich sprzęt sobie poradził. Cóż, kłopot jest taki, że nie zawsze to robi i czasem trzeba mu trochę pomóc. W przypadku prania białych obrusów warto dodać do prania trochę soku z cytryny. A co w przypadku kuchennych ściereczek? Tu pomoże ocet.
Brudne ściereczki, zwłaszcza te ze starymi, zaschniętymi plamami, należy umieścić w garnku i zalać gorącą wodą. Następnie do płynu dolewamy szklankę octu, a także odrobinę sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Gotujemy przez 6-8 minut, co jakiś czas mieszając. Później ściereczki trzeba odcedzić i intensywnie o siebie pocierać. Potraktowane w ten sposób szmatki wrzucamy do pralki i nastawiamy zwykły program. Będziesz zaskoczony tym, jak będą wyglądały po wyschnięciu.
O regularnym praniu kuchennych ściereczek warto pamiętać nie tylko ze względu na kwestię wizualne, ale również higieniczne. Zebrany na materiale brud może być nawet niewidoczny gołym okiem, a i tak narobić sporo szkód nam i pozostałym domownikom. Ściereczki, gąbki, blaty, uchwyty i pojemniki na przyprawy — to tam znajduje się zwykle najwięcej zarazków. A jak dużo? Przeczytasz o tym, klikając tutaj.