Wygląda jak miód, ale jest jeszcze zdrowszy. Obniża cholesterol i chroni przed cukrzycą

Syrop z agawy jest świetną alternatywą dla cukru i miodu. Jest od nich o wiele zdrowszy. W kuchni możemy wykorzystać go na różne sposoby. Warto zastąpić nim niezdrowy biały cukier. Ale właściwie dlaczego? Ten artykuł rozwieje wasze wątpliwości.

Syrop z agawy
Syrop z agawy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Syrop z agawy ma przede wszystkim niski indeks glikemiczny, dzięki czemu sięgać po niego mogą osoby zmagające się z cukrzycą typu 2. Produkt ten powoduje powolny i stopniowy wzrost cukru we krwi, w przeciwieństwie do białego cukru. Syrop jest słodszy od białego proszku, gdyż przede wszystkim zawiera fruktozę. Dzięki temu możemy użyć mniej produktu, by wypieki były odpowiednio słodkie. Nie możemy jednak spożywać tego produktu w nadmiarze. Dlaczego jednak syrop z agawy jest świetnym zamiennikiem cukru? Powodów jest naprawdę dużo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Syrop z agawy ma wiele ważnych właściwości zdrowotnych

Po pierwsze, obniża poziom złego cholesterolu, dzięki czemu poprawia profil lipidowy. Na poziom dobrego cholesterolu nie wpływa w żaden sposób. Oprócz tego wspomaga trawienie. Dzięki inulinie, czyli błonnikowi wspomaga rozwój mikroflory jelitowej, co ma pozytywny wpływ na pracę i zdrowie układu pokarmowego. Syrop z agawy jest źródłem wielu witamin oraz soli mineralnych, w tym potasu, wapnia i żelaza.

Syrop z agawy
Syrop z agawy© Adobe Stock | brent Hofacker

Produkt świetnie sprawdza się w kuchni, możemy go użyć do:

  • Napojów,
  • ciast, ciastek i deserów,
  • sosów sałatkowych,
  • marynat,
  • najróżniejszych dań azjatyckich.

Jak widzicie, syrop z agawy ma mnóstwo zalet. Jego właściwości oraz niski indeks glikemiczny sprawiają, że jest świetnym zamiennikiem cukru. Jest jednak słodki i zawiera fruktozę, czyli cukier owocowy, przez co nie powinniśmy przesadzać z jego spożywaniem. Nadmiar może źle wpłynąć na nasz organizm, na przykład doprowadzając do nadwagi, a nawet otyłości. Pamiętajcie, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

poradysłodyczezamienniki cukru