Wymiatają złogi z tętnic i chronią przed cukrzycą. Dietetycy radzą, by jeść codziennie
16.12.2023 12:06, aktual.: 16.12.2023 13:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Boczniaki to jedne z najpopularniejszych grzybów w Polsce. Są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Dietetycy zalecają, aby jeść je codziennie, ponieważ mają wiele cennych właściwości prozdrowotnych.
Boczniaki, choć przez długi czas pozostawały w cieniu innych grzybów, teraz zyskują na popularności wśród entuzjastów zdrowego stylu życia. Nie tylko zachwycają delikatnym smakiem i wszechstronnością kulinarną, ale przede wszystkim imponują swoimi właściwościami prozdrowotnymi. Jakie korzyści niesie ze sobą regularne spożywanie boczniaków? Odkryjmy sekrety tych grzybów, które nie tylko zadowolą podniebienie, ale także staną się sprzymierzeńcem twojego zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Boczniaki – źródło białka, witamin i minerałów
Boczniaki to doskonałe źródło białka, które stanowi świetne uzupełnienie diety dla osób ograniczających lub eliminujących mięso ze swojego jadłospisu. Zawierają również wiele cennych witamin i minerałów, w tym:
- witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,
- witaminę D, która jest ważna dla zdrowia kości i układu odpornościowego,
- żelazo, które jest niezbędne do transportu tlenu w organizmie,
- selen, który ma właściwości antyoksydacyjne,
- foliany, które są ważne dla kobiet w ciąży i starających się o dziecko,
- witaminy B1, B2, B3, które uczestniczą w wielu ważnych procesach metabolicznych.
Boczniaki: Wartości odżywcze
Jeśli chodzi o wartość odżywczą, świeże boczniaki dostarczają około 3 g białka, 6 g węglowodanów i 0,4 g tłuszczu na 100 g produktu. Z niską kalorycznością (około 33 kcal na 100 g) oraz znaczną ilością błonnika, mogą być doskonałym uzupełnieniem diety odchudzającej. Oczywiście, pod warunkiem, że są przygotowane z umiarem - unikaj smażenia ich w głębokim tłuszczu, jeśli zależy ci na utrzymaniu szczupłej sylwetki.
Boczniaki to także źródło witamin i minerałów, takich jak potas, żelazo, selen czy foliany. Zawartość tych składników sprawia, że boczniaki stają się doskonałym wyborem dla wegan i wegetarian, poszukujących roślinnych źródeł żelaza czy składników wspierających płodność.
Boczniaki obniżają poziom cholesterolu i nie tylko
Boczniaki zawierają związki, które mogą obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dzięki temu mogą pomóc w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
Mało tego, zawierają błonnik, który pomaga regulować poziom cukru we krwi. Dzięki temu mogą być pomocne w profilaktyce cukrzycy typu 2.
Dodatkowo zawierają związki, które mogą hamować wzrost komórek nowotworowych. Badania wykazały, że mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie raka piersi, płuc i jelita grubego.
Jak wykorzystać boczniaki w kuchni?
Boczniaki przed przygotowaniem należy dokładnie umyć i osuszyć. Można je kroić w paski, plasterki lub cząstki. Boczniaki dobrze komponują się z innymi warzywami, grzybami i mięsem. Można je również wykorzystać do przygotowania sosów, zup czy sałatek.
Dietetycy zalecają, aby unikać ich smażenia, ponieważ są wtedy ciężostrawne, zawierają więcej tłuszczu i są bardziej kaloryczne. Jeśli chcesz zachować wszystkie właściwości zdrowotne boczniaków, wybieraj zdrowe sposoby ich przygotowania.
Można je np. dusić, grillować, piec lub smażyć. Najzdrowsze są boczniaki przygotowane w sposób nieprzetworzony, np. duszone na parze lub grillowane.
Kto powinien unikać boczniaków?
Mimo licznych korzyści zdrowotnych istnieją pewne ograniczenia i przeciwwskazania. Dzieci poniżej 7. roku życia, pacjenci z dolegliwościami układu trawiennego czy padaczką, oraz osoby z alergią na pleśnie powinny być ostrożne w spożywaniu boczniaków.