Wyrośnięty, pachnący i miękki. Przepis przywiozłam z wycieczki do Gruzji
12.02.2024 18:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie tylko włoska focaccia czy francuskie croissanty. W Polsce bez problemu kupimy też wspaniałe gruzińskie pieczywo. Chleby te są o tyle charakterystyczne, że wypieka się je na ścianach specjalnego pieca.
Gdziekolwiek podróżuje, tam szukam lokalnych piekarniczych specjałów, zwykle z marnym skutkiem. Mimo że polskie pieczywo to dla mnie numer jeden, gruzińskie umieściłabym na mojej liście "naj" tuż za rodzimym. Przepis na puszysty i chrupiący chleb przywiozłam z podróży do Gruzji. Wychodzi za każdym razem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miękki i puszysty chleb. Przepis z Gruzji
Puri to nazwa tradycyjnego chleba, który jest nieodzownym elementem kuchni Gruzji. Chleb gruziński, przygotowywany z prostych, podstawowych składników, takich jak mąka, woda, drożdże i sól, jest jednym z symboli tego gościnnego kraju. Chleb jest pieczony w specjalnym piecu zwanym tone i przypominającym kamienną studnię. Takie piece można znaleźć prawie na każdej ulicy w Gruzji.
Innym rodzajem gruzińskiego pieczywa jest chaczapuri - to placek nadziewany dwoma rodzajami sera. Chaczapuri jest dumą narodową i jedną z głównych gruzińskich specjalności, która w 2011 roku została oficjalnie opatentowana przez Narodowe Centrum Własności Intelektualnej Gruzji. Warto dodać, że każdy region tego kraju ma swoją własną wersję chaczapuri.
Wśród tradycyjnych wypieków gruzińskich ważne miejsce zajmuje również kubdari - placek z nadzieniem mięsnym oraz lobiani - placek z nadzieniem z fasoli. Warto również zwrócić uwagę na placki pochodzące z Osetii, które są nadziewane przeróżnymi składnikami - mięso, pieczarki, szpinak, ziemniaki, jajko - to tylko kilka z wielu możliwości.
Gruziński chleb puri. Przepis
Składniki:
- 500 g mąki pszennej,
- 350 ml ciepłej wody,
- 1 łyżka oleju,
- 10 g drożdży świeżych,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżeczka soli.
Przygotowanie:
- 350 ml ciepłej wody wymieszaj z drożdżami. Dodaj 1 łyżeczkę cukru, 3 łyżki mąki i dobrze wymieszaj całość. Odstaw na 10 minut.
- Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj łyżeczkę soli i gotowy zaczyn. Składniki połącz łyżką.
- Do masy dodaj olej i zacznij wyrabiać ciasto. Po kilku minutach zagniatania przełóż ciasto do miski obsypanej mąką i przykryj je folią spożywczą. Do większej miski wlej ciepłą wodę i włóżcie do niej miskę z ciastem (dzięki temu ciasto wyrośnie lepiej i szybciej).
- Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, przełóż je na stolnicę podsypaną mąką i rozciągnij dłońmi na boki, tworząc kwadratowy placek. Placek zwiń jak roladę i podziel na dwie równe części. Uformuj z nich kule, przykryj i odstaw na 30 minut.
- Po tym czasie ponownie rozciągnij ciasto na podłużny placek - na długość przekątnej waszej blaszki. Chleb powinien być płaski, szeroki na środku i zwężający się na końcach.
- Ciasto posmaruj z wierzchu wodą i odstaw na 10 minut. Po tym czasie włóż blachę z ciastem do piekarnika rozgrzanego do 250 st. C i piecz chleb od 10 do 12 minut, aż się zrumieni.