Za ten przysmak Dua Lipa dałaby się pokroić. Słoiczek kosztuje kilka złotych
"Co byłoby ostatnim przysmakiem, który chciałabyś skosztować przed śmiercią?" – spytano niedawno słynną piosenkarkę. "Ajwar" – odpowiedziała bez wahania Dua Lipa. Pasta przyrządzana z papryki, bakłażana i czosnku to pyszny dodatek do mięs i warzyw, zwłaszcza pieczonych. Jak ją przyrządzić?
23.08.2023 19:47
Nie wszyscy zapewne wiedzą, że Dua Lipa, jedna z najpopularniejszych współczesnych wokalistek, ma korzenie na Bałkanach. W latach 90. rodzice gwiazdy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii z albańskiego Kosowa. Choć piosenkarka urodziła się w Londynie, nie zapomina o ojczyźnie swoich przodków, często ją odwiedza, a w 2022 roku została nawet mianowana honorowym ambasadorem Kosowa.
Dua Lipa uwielbia też bałkańską kuchnię. W popularnym internetowym magazynie kulinarnym "First We Feast" przyznała, że bardzo lubi ajwar i wywołała… kontrowersje. Według gwiazdy paprykowa pasta to przysmak albański, choć w programie zaprezentowano słoik z etykietą "Leskovački Ajvar", słynny produkt pochodzący z Serbii, która od dawna jest w konflikcie z Kosowem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko Serbowie i Albańczycy spierają się o pochodzenie paprykowego specjału. Także w Macedonii ajwar uchodzi za danie narodowe. Dziś trudno rozstrzygnąć ten spór.
Nie zmienia to jednak faktu, że pasta jest pyszna, zdrowa i łatwa do przygotowania. Świetnie smakuje jako dodatek do pieczonych czy grillowanych mięs, można nim posmarować kanapkę z wędliną lub stosować jako zamiennik keczupu, np. do parówek. Po podgrzaniu stanie się znakomitym sosem do makaronu.
Ajwar – co w nim siedzi
Ajwar jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy, co zawdzięcza warzywnym składnikom, przede wszystkim papryce będącej skarbnicą witaminy C, silnego antyoksydantu, wzmacniającego system odpornościowy organizmu.
Warzywo dostarcza także dużo karotenoidów, zwłaszcza beta-karotenu – silnego przeciwutleniacza przekształcającego się w organizmie w witaminę A, która przeciwdziała problemom ze wzrokiem (zapobiega kurzej ślepocie, zaćmie czy zwyrodnieniu plamki żółtej), chroni przed nowotworami i chorobami układu krążenia, a także pomaga utrzymać zdrową skórę.
Nie mniej wartości ma inny składnik ajwaru, czyli bakłażan, którego kiedyś nazywano gruszką miłości, ponieważ uchodził za bardzo skuteczny afrodyzjak. Pierwsze wzmianki o uprawie tych warzyw pochodzą z Chin, z V wieku przed naszą erą, choć przypuszcza się, że w Azji spożywano je jeszcze wcześniej. Bakłażan składa się w 90 proc. z wody, ale resztę stanowią bardzo cenne witaminy, minerały i inne związki organiczne, w tym odpowiadające za charakterystyczną fioletową barwę antocyjany, wykazujące właściwości antynowotworowe i przeciwutleniające.
Przepis na ajwar
Bazę ajwaru stanowi oczywiście papryka. Na Bałkanach wykorzystuje się najczęściej odmianę zwaną Kurtovska Kapija (znaną również jako Ajvarka), w innych częściach Europy nazywaną Red Bull Horn lub Corno di Torro Rosso. Jednak z powodzeniem możemy też użyć słodkiej papryki uprawianej w Polsce.
Paprykę (4 sztuki) oraz ponacinanego bakłażana pieczemy w piekarniku lub na grillu, 30-40 minut, aż warzywa staną się mocno rumiane i miękkie. Pozostawiamy je do ostygnięcia, na około godzinę.
Z papryk i bakłażana usuwamy skórkę, dodajemy czosnek (2 ząbki) i wszystko miksujemy na dość gładką masę. Dodajemy na patelnię z rozgrzaną oliwą, doprawiamy octem winnym (3 łyżki), solą i świeżo zmielonym pieprzem, dusimy na małym ogniu przez dwie godziny, od czasu do czasu mieszając.
Gotowy ajwar przelewamy do wyparzonych słoiczków i pasteryzujemy. Po otwarciu spożywamy go w ciągu 3-4 dni.