Zalewam wodą i odstawiam. Zimą cała rodzina pije litrami
Nasze babcie spędzały godziny nad wekami, aby zapełnić spiżarnię na mniej owocne czasy. Wśród obowiązkowych pozycji znajdowały się oczywiście wszelakiej maści przetwory z tego, co udało się wyhodować w ogródku. Bez jednego z nich nie wyobrażam sobie jesieni i zimy.
15.07.2024 | aktual.: 15.07.2024 19:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wekowanie mogłoby się wydawać reliktem dawnych czasów, wszak w sklepach znaleźć można niemal wszystko. Żaden gotowy sok czy napój nie może się jednak równać z domowym kompotem. Robienie w domu przetworów jest nie tylko tańsze niż kupowanie w sklepie, ale przy tym zdrowsze, bo masz pełną kontrolę nad składem i smakiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić kompot?
Przygotowanie kompotu to prosty proces, który wymaga jedynie kilku składników i odrobiny czasu. Wszystko zaczyna się oczywiście od owoców. Owoce świeże, takie jak jabłka, gruszki czy śliwki, należy umyć i pokroić na odpowiednie kawałki. Owoce suszone, takie jak śliwki, morele czy jabłka, wystarczy dokładnie opłukać.
W garnku zagotowuje się wodę z dodatkiem cukru i wrzuca owoce. Chwila cierpliwości, wekowanie i gotowe.
Kompot z jabłek
Kompot z jabłek świetnie smakuje zarówno latem, gdy schłodzimy go w lodówce, jak i zimą. Świetnie pasuje do dań obiadowych, chociaż ja chętnie piję go zamiast innych napojów również poza obiadem. Jabłka są stosunkowo tanie i łatwo dostępne — nawet jeśli nie masz swojego ogródka, to znajdzie się ktoś, kto podzieli się swoimi obfitymi zbiorami.
Składniki:
- 1 kg jabłek,
- 2 litry wody
- 100 g cukru (ilość cukru możesz dostosować do własnych preferencji),
- sok z połowy cytryny.
Sposób przygotowania:
- Jabłka dokładnie umyj, obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w ćwiartki lub ósemki.
- W dużym garnku zagotuj wodę z cukrem. Dodaj pokrojone jabłka.
- Zmniejsz ogień i duś pod przykryciem przez około 15-20 minut, aż jabłka zmiękną.
- Dodaj sok z połowy cytryny, który nada kompotowi świeżości i zapobiegnie ciemnieniu jabłek.
Jak pasteryzować kompoty?
Gorącym kompotem napełnij słoiki, pozostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni od krawędzi. Na dno dużego garnka połóż ściereczkę, aby słoiki nie stykały się bezpośrednio z dnem. Ułóż słoiki z kompotem w garnku, zalej je ciepłą wodą do około 3/4 wysokości słoików. Garnek przykryj pokrywką i zagotuj wodę. Pasteryzuj przez 20-25 minut.
Po upływie czasu wyjmij słoiki z garnka i postaw je do góry dnem na suchej ścierce. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu.