Zamiast gulaszowej Robert Makłowicz gotuje zupę wiedeńską. Dodaje grzyby i ziemniaki
Słynny krytyk kulinarny zaprezentował swój przepis na zupę wiedeńską. To idealny moment na jej przygotowanie, bo sezon na grzyby trwa w najlepsze, a pogoda za oknem sprawia, że ma się ochotę na miskę gorącej, rozgrzewającej zmarznięte trzewia zupy. Zobacz recepturę i zakasaj rękawy, a nie pożałujesz!
23.10.2023 19:42
Z czego słynie Robert Makłowicz? Z niebywałej charyzmy, to jasne. Popularnych programów telewizyjnych z "Podróżami kulinarnymi" i "Makłowiczem w podróży" na czele". Charakterystycznego stylu wypowiedzi, który stał się przyczynkiem powstania niezliczonej ilości memów i żartów — to też. Ale jest coś jeszcze, co bardzo mocno kojarzy się z krytykiem kulinarnym. Jest to zamiłowanie do prostych, tradycyjnych potraw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I tak jak Makłowicz potrafi się w tej kwestii wypowiedzieć w bardzo ostry sposób — jak postąpił w ramach komentarza do dzisiejszych, nowoczesnych wersji węgierskiego lecza — tak zdarza mu się też przemówić do swoich sympatyków językiem smaku. Tak też się stało, gdy krytyk wskazał swoją ulubioną recepturę na zupę wiedeńską, czyli klasyczną potrawę z Austrii, która przypominać może po części zupę gulaszową, a po części — ziemniaczankę. Zobacz przepis i zdaj się na pana Roberta!
Zupa wiedeńska według Roberta Makłowicza
Składniki:
- 500 g ziemniaków,
- 1 cebula,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- kawałek selera,
- 1 czosnek,
- 100 g wędzonego boczku,
- bulion warzywny,
- 2 łyżki mąki,
- 2 łyżki oleju,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- kilka listków laurowych,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- majeranek,
- natka pietruszki,
- sól, pieprz,
- 1 łyżka octu jabłkowego,
- śmietana 18 proc.
Sposób przygotowania:
- Oczyszczone grzyby przełóż do miski i zalej wrzącą wodą. Odstaw na około godzinę, a następnie podgotuj. Powinny być "półtwardej" konsystencji.
- Masło i olej rozgrzej na w garnku. Zeszklij na nich cebulę, a następnie dodaj pokrojone w plastry warzywa (z wyjątkiem ziemniaków) i boczek. Podsyp mąką i mieszaj, a następnie wlej bulion warzywny i dodaj przyprawy: listki laurowe, ziele angielskie, majeranek, sól i pieprz. Gotuj przez 15 minut.
- Po tym czasie do zupy dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki. Gdy i one staną się miękkie, dorzuć grzyby, posiekaną natkę pietruszki i ocet jabłkowy. Podawaj z kwaśną śmietaną. Smacznego!