Zamiast kolejnej kawy piję tę herbatę. Pomaga na stres i koncentrację
Miałam ostatnio sporo stresu, nerwy dały o sobie znać zbyt mocno. Piłam kawę za kawą, by wzmóc koncentrację. Skończyło się bólem głowy. I wtedy koleżanka zaproponowała mi tę szczególną herbatę.
Uwielbiam kawę. Nie tylko za jej smak, ale i za działanie. To niezawodny napój, gdy potrzebuję więcej energii, poprawy koncentracji, a nawet chwili wyciszenia. To wszystko prawda pod warunkiem, że nie przesadzę z ilością. Zbyt wiele filiżanek kawy w ciągu dnia często kończy się bólem głowy. Tak było w moim przypadku. Jest jednak napój, który świetnie zastąpi kawę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i szparagami z grilla
Czym zastąpić kawę?
Kiedy się denerwujemy czy mamy dużo stresu, łatwo o błąd, również w odżywianiu. Kawa, choć smaczna i pobudzająca, powinna być spożywana z umiarem. Zaleca się, by nie wypijać więcej niż 5 filiżanek. Warto pamiętać, że podobne działanie mają również inne napoje. Niedawno koleżanka przypomniała mi o herbacie oolong. Znałam ją wcześniej, ale zupełnie zapomniałam o jej właściwościach.
Jest popularna w Chinach
Herbata oolong, obok zielonej i białej, uważana jest za jedną z najzdrowszych herbat. To wyjątkowy napój, który łączy w sobie cechy herbaty czarnej i zielonej. Szczególną popularnością i uznaniem cieszy się w Chinach, Nepalu, Wietnamie i na Tajwanie.
Jej unikalność wynika z faktu, że jest częściowo oksydowana. Oznacza to, że liście herbaty poddawane są procesowi utleniania w różnym stopniu, od 10 do 70 procent. Stopień utlenienia wpływa na smak herbaty oolong, oferując wiele aromatów – od delikatnych i kwiatowych, po mocne i dymne.
Jak działa herbata oolong?
Herbatę oolong warto wybrać zamiast kolejnej kawy - dzięki zawartości teiny i kofeiny, dobrze działa na koncentrację. W dodatku dzięki temu, że zawiera L-teaninę, silny aminokwas, sprawniej i szybciej uspokaja i wycisza nerwy. Badania naukowe potwierdzają, że herbata oolong może być pomocna w regulowaniu poziomu cholesterolu oraz korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Bogata w polifenole, oolong działa przeciwzapalnie i spowalnia procesy starzenia.
Regularne picie herbaty oolong stymuluje również wzrost dobroczynnych bakterii w jelitach, co usprawnia trawienie i wzmacnia odporność. Warto więc włączyć ją do swojej codziennej diety i cieszyć się jej korzyściami.
...
Lekcja parzenia herbaty
Do parzenia herbaty oolong idealna jest woda o temperaturze 85-90 stopni Celsjusza. Na szklankę wystarczy łyżeczka suszu. Po 3-5 minutach, herbata jest gotowa. Jeśli lubisz mocniejsze smaki, możesz wydłużyć czas parzenia.
Na koniec odcedź herbatą, by usunąć liście. Bez problemu można też kupić herbatę oolong ekspresową.