Zamiast moczyć w mleku, zalewam schabowe innym płynem. Po usmażeniu każdy kęs rozpływa się w ustach
Kotlety schabowe są jednym z najbardziej popularnych dań w Polsce, które można przygotować na wiele różnych sposobów. m.in. w wersji kiszonej. Choć sama nazwa może wskazywać na twór nieco nieapetyczny, danie jest naprawdę warte uwagi. Kotlety schabowe przyrządzone w ten sposób są niezwykle soczyste i pełne smaku.
14.11.2023 | aktual.: 13.07.2024 15:10
Kotlet schabowy jest jednym z najbardziej lubianych dań w Polsce. Jeżeli mielibyśmy wybierać najpopularniejsze potrawy w naszym kraju, kotlet schabowy z pewnością znalazłby się na podium. Najlepiej smakuje podany z ziemniakami i zasmażaną kapustą lub innym warzywnym dodatkiem. Jednak nie tylko klasyczna wersja potrawy jest warta uwagi. Ja polecam tę "kiszoną". Spokojnie. Nie chodzi tutaj o kiszenie mięsa. Wystarczy, że zamiast w mleku kotlety wylądują w innym płynie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czym moczyć schab na kotlety?
Jeżeli macie ochotę na pewną odmianę, zachęcamy was do spróbowania kiszonych kotletów schabowych. Chodzi o to, by przed rozpoczęciem smażenia kotletów zanurzyć je na noc w wodzie z ogórków kiszonych. Oczywiście, najlepsze efekty osiągniemy, jeśli użyjemy ogórków kiszonych przygotowanych w domu. Dzięki temu mięso nasiąknie niezwykłym smakiem i aromatem, który jest nie do podrobienia.
Dodatkowo mięso stanie się niezwykle soczyste i miękkie. Po usmażeniu będzie tak delikatne, że praktycznie będzie się rozpadało pod widelcem. Sok z kiszonych ogórków to również "płynne złoto". Ze względu na dużą zawartość substancji odżywczych wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Warto włączyć go do diety zwłaszcza zimą, gdyż korzystnie wpływa na odporność - to ze względu na zawartość witaminy C oraz obecność bakterii probiotycznych
Kiszone kotlety schabowe. Przepis
Składniki:
- 500 g schabu,
- ok. 500 ml soku z ogórków kiszonych,
- 1 jajko,
- mąka i bułka tarta do panierowania,
- sól i pieprz,
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
- Mięso kroję na plastry o grubości ok. 2 cm. Następnie rozbijam na cienkie kotlety.
- Kotlety przekładam do głębokiego naczynia i zalewam wodą z ogórków. Powinno jej być tyle, by w całości przykryła mięso. Całość odstawiam do lodówki na noc.
- Następnie wyjmuję mięso z marynaty, osuszam je i doprawiam pieprzem oraz solą.
- Kotlety panieruję w mące, rozkłóconym jajku i bułce tartej oraz smażę od razu na mocno rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoto-brązowy kolor.
- Tak przygotowane schabowe podaję tradycyjnie z ziemniakami i surówką.