Zapomniany przepis na pożywną zupę z fasolą. Rozgrzewa lepiej niż piec
Powstaje na bazie wywaru z kości, tłuszczu zwierzęcego lub skór wieprzowych. Zwykle wzbogacana jest o fasolę, ziemniaki, różne rodzaje kasz i sezonowe warzywa. Zupę rumfordzką opracowano tak, by przy minimalnym koszcie dostarczała jak najwięcej wartości odżywczych. Dziś warto przypomnieć przepis na ten historyczny specjał.
30.09.2024 15:44
Zupa rumfordzka jest gęsta i kaloryczna, dzięki czemu była idealna, by tanio nasycić głodnych i dostarczyć energii potrzebnej do ciężkiej pracy fizycznej. Kluczowymi składnikami potrawy są fasola lub groch, a także ziemniaki, kasza lub ryż oraz warzywa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa rumfordzka - syci i dodaje energii
Nazwa zupy pochodzi od Benjamina Thompsona, hrabiego Rumforda, brytyjskiego działacza społecznego i wynalazcy. Po wojnie w Stanach Zjednoczonych wyemigrował do Anglii, a później do Bawarii, gdzie został ministrem wojny. Właśnie tam, w 1795 r., stworzył tę prostą i pożywną zupę. Zupa rumfordzka popularność zyskała jako tania racja żywnościowa dla wojsk w Europie Środkowej. Była również wykorzystywana jako pokarm dla ubogich i więźniów, stając się z czasem symbolem walki z niedożywieniem.
Na ziemiach polskich zupa rumfordzka pojawiła się na początku XIX wieku. Przygotowywały ją głównie organizacje społeczno-charytatywne, które prowadziły kuchnie dla ubogich i bezdomnych. W Warszawie działało Towarzystwo Zupy Rumfordzkiej, które codziennie karmiło od 120 do 250 osób. Największą popularność zupa zyskała po klęsce powstania listopadowego, kiedy to miesięcznie wydawano ok. 5 tys. miseczek tej pożywnej zupy.
Rozgrzewająca zupa rumfordzka z fasolą. Przepis
Składniki:
- 2,5 litra bulionu,
- 200 g ryżu białego,
- 400 g ziemniaków,
- 1 puszka białej fasoli,
- 1 puszka czerwonej fasoli,
- 5 marchewek,
- 3 pietruszki,
- 1 por,
- 1 seler,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- gałązka świeżego tymianku,
- sól i pieprz w ilości do smaku.
Przygotowanie:
- Na rozgrzanym maśle podsmaż suchy ryż, a następnie zalej całość dwoma szklankami wody i dopraw solą. Ryż gotuj na bardzo małym ogniu pod przykryciem, aż wchłonie wodę.
- Pora pokrój w półtalarki, a ziemniaki, marchew, pietruszkę i selera obierz i pokrój w kostkę.
- Warzywa lekko przesmaż na maśle klarowanym w dużym garnku o grubym dnie, a kiedy nieco się zarumienią, zalej je bulionem.
- Dodaj też liście laurowe, ziele angielskie i tymianek. Całość gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż warzywa zmiękną.
- Pod koniec do zupy dodaj białą i czerwoną fasolę (odcedzone z zalewy), a także ugotowany ryż. Dopraw całość solą i pieprzem według uznania.