PoradyZauważyłam u siebie niepokojące objawy. Okazało się, że piłam za dużo herbaty

Zauważyłam u siebie niepokojące objawy. Okazało się, że piłam za dużo herbaty

Czy herbata może nam zaszkodzić? Jak się okazuje, jak najbardziej tak. Dlatego, jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, lepiej ich nie bagatelizuj.

Picie zbyt dużej ilości herbaty może zaszkodzić
Picie zbyt dużej ilości herbaty może zaszkodzić
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Bulut

23.08.2023 18:05

Na pewno zgodzisz się ze mną, że gdyby zestawić ze sobą kawę i herbatę, jesteś w stanie od razu wskazać faworyta, który pity w dużych ilościach, może nam zaszkodzić. Co chwilę możemy usłyszeć, że nie wolno pić zbyt dużo kawy. A co z herbatą?

Okazuje się, że z nią też można przedobrzyć. O czym przekonałam się ostatnio na własnym przykładzie. Nie wierzysz? Przeczytaj ten artykuł do końca, a wszystko stanie się jasne!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niepokojące objawy

Zanim opisze co się ze mną dokładnie działo, to muszę podkreślić, że jestem ogromną miłośniczką herbaty. Pije ją nie tylko do śniadania i kolacji, ale też bardzo często robię ją sobie w ciągu dnia. 

I wszystko było okej do momentu, kiedy dostałam z okazji imienin ogromny kubek z uroczym kotkiem. Oczywiście stał się on moim ulubionym kubkiem, z którego postanowiłam pić właśnie herbatę. Nie przeszło mi nawet przez myśl, że pita w dużej ilości może mi zaszkodzić.

Po jakimś czasie zauważyłam jednak, że coś się zmieniło. Najpierw pojawiły się problemy ze snem, dlatego w pierwszej kolejności ograniczyłam kawę, bo myślałam, że to ona jest wszystkiemu winna. Nic się jednak nie zmieniło, nawet po odstawieniu kawy, problemy ze snem nadal się powtarzały. 

Herbatę też można przedawkować

Z czasem pojawiły się też bóle głowy, drżenie rąk oraz ogólne rozdrażnienieniepokój. Nie wiedziałam, co się dzieje, ale z pomocą przyszła mi mama. Kiedy opowiedziałam jej o swoich objawach, zaczęła zadawać pytanie. W pierwszej kolejności zapytała się, czy mam jakieś większe stresy, odpowiedziałam, że nie. Wszystko było w normie, zdrowo się odżywiałam i pamiętałam nawet o aktywności fizycznej. Wtedy też zapytała mnie o ilość spożywanej kawy, kiedy i to nie pasowało, mama zapytała o herbatę

Początkowo wręcz ją wyśmiałam, bo herbata w ogóle nie kojarzyła mi się z możliwością przedawkowania. Postanowiłam jednak poczytać trochę więcej na ten temat i faktycznie okazało się, że herbatę również można przedawkować. I tak właśnie było w moim przypadku, kiedy tylko zaczęłam czytać na temat objawów, wszystko się zgadzało

Picie herbaty
Picie herbaty© Adobe Stock | Pixel-Shot

Ograniczyłam więc spożywanie herbaty i faktycznie wszystko się unormowało. Dziś już wiem, że we wszystkim — nawet w piciu herbaty — należy zachować umiar. Nic w naszym życiu w nadmiarze nie jest dla nas dobre. I warto o tym pamiętać.

Jakie mogą być niepożądane skutki przedawkowania herbaty?

Okazuje się, że herbata podobnie jak i kawa, zawiera kofeinę. A ta spożywa w dużej ilości, może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Mogą pojawić się m.in. problemy ze snem, nadpobudliwość i rozdrażnienie. Co więcej, zbyt duża dawka kofeiny nie wpływa też dobrze na układ trawienny.

Pisząc o przedawkowaniu herbaty, warto wspomnieć również o garbnikach, które występują w herbacie. Mogą one zaburzyć wchłanianie żelaza, a jak wiadomo, jest ono bardzo ważne dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. 

Umiar należy zachować także w piciu herbaty
Umiar należy zachować także w piciu herbaty© Adobe Stock | Владимир Солдатов

Na koniec muszę podkreślić, że oczywiście herbata poza genialnym smakiem, ma również wiele cennych wartości odżywczych dla naszego organizmu. Wymienić można tu, chociażby witaminy: A, C, E i K. 

Problem nie tkwi zatem w produkcie, a jego zbyt częstym wykorzystywaniu. Jeśli zachowamy umiar i ograniczymy picie herbaty do 2-3 filiżanek dziennie nic złego nie powinno się stać. Należy jednak obserwować swój organizm i nie bagatelizować żadnych objawów

Wybrane dla Ciebie