Zdrowe i lekkie śniadanie – co przygotować?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dlatego musi być pełnowartościowe i odżywcze, aby zapewniało nam wystarczająco dużo energii na cały poranek.

Pominięcie śniadania w codziennym jadłospisie bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i może m.in. prowadzić do znaczącego spadku koncentracji. Jak powinien wyglądać poranny posiłek, aby był zarówno pożywny, jak i smaczny?

Z jakich składników powinno składać się śniadanie?

Podstawowy posiłek dnia musi zawierać duże ilości białka, czyli powinien się w nim znaleźć jeden z następujących składników: ryby, mięso, jajka, ser lub rośliny strączkowe. W pozyskiwaniu niezbędnej energii pomagają węglowodany, których duże ilości zawarte są w makaronie, kaszy, płatkach oraz pełnoziarnistym pieczywie. Posiadając taką ilość informacji można bez większych problemów skomponować kilka dań, m.in. pełnowartościowe kanapki i sałatki.

Jeśli komuś nie do końca odpowiada smak ryb (jest to dość często spotykana awersja u dzieci), to warto w takim przypadku zdecydować się na zrobienie pasty, np. z tuńczyka. Gotowy produkt w połączeniu ze świeżym pieczywem, masłem, czerwoną papryką, cebulą, jajkami i rzodkiewką to prawdziwa bomba witaminowa, która doskonale smakuje i jest w stanie przekonać do siebie nawet największych przeciwników ryb.

Owoce i warzywa jako konieczne dodatki do śniadania

W każdym śniadaniu powinny się znaleźć owoce i warzywa, wedle preferencji w formie sałatki lub odżywczego koktajlu. Osoby, które w wyposażeniu swojej kuchni posiadają blender, mogą stworzyć smoothie składające się z wybranej gamy produktów z dodatkiem soku, a nawet lodu. Napój ten może być zarówno częścią śniadania, jak również jego głównym bohaterem.

Pyszny jogurt dla urozmaicenia śniadania

Przygotowując poranny posiłek warto sięgnąć po produkty mleczne, które są lekkostrawne i bogate w witaminy. Doskonałym tego przykładem może być jogurt z siemieniem lnianym, owocowym puree i dodatkiem orzechów. Tego typu śniadania w kubeczku są doskonałe na wynos i są dostępne np. w piekarni https://piekarniagrzybki.pl/sklepy-firmowe/piekarnia-mokotow/.


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×