Zjedz na kolację. Rano poczujesz się lekko, a brzuch będzie płaski
"Kolację oddaj wrogowi" - mówi stare przysłowie. Kolacja powinna być lekka, zdrowa i lekkostrawna. Jeśli tak nie jest, ten posiłek może przyczynić się do problemów ze snem, a nawet do nadwagi. Jaka kolacja będzie najzdrowsza? Wyjaśniamy.
24.02.2024 15:37
Śniadanie, obiad i kolacja. Trzy najważniejsze posiłki w końcu dnia. Śniadanie powinno być syte i pożywne. To gwarancja siły na resztę dnia. Obiad powinien dostarczyć nam odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy, zaś kolacja ma jedynie pomóc nam przetrwać noc. Wieczorem nasz metabolizm zaczyna zwalniać, dlatego też ten ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i niskokaloryczny.
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolacja a zdrowie
Dorosły człowiek powinien przyjmować ok. 2 tys. kalorii, aby organizm mógł poprawnie funkcjonować. Oczywiście, zapotrzebowanie kaloryczne zależy od wykonywanej pracy i ogólnego stylu życia. Osoby pracujące fizycznie czy sportowcy potrzebują więcej kalorii niż pracownicy biurowi.
Większość z nich spalimy w ciągu dnia, dlatego też śniadanie powinno być syte, a kolacja lekkostrawna i niskokaloryczna. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinniśmy spożywać nie później niż 2-3 godziny przed planowanym pójściem spać. Zdarza się, że nie mamy czasu zjeść za dnia i "nadrabiamy" to wieczorem, kiedy metabolizm zaczyna spowalniać. To prosta droga do nadwagi, bowiem wieczorem nie jesteśmy w stanie spalić nadprogramowych kalorii.
Co jeść na kolację, żeby nie przytyć?
Wbrew obiegowej opinii kolacja wcale nie tuczy — o ile nie jest bombą kaloryczną. To posiłek jak każdy inny. Jeśli chcesz uniknąć odkładania się tkanki tłuszczowej, zadbaj o to, aby na twoim talerzu znalazły się produkty bogate w błonnik oraz chude białko. Takie połączenie jest sycące, zdrowe i lekkostrawne. Zapomnisz o bulgotaniu w brzuchu zaraz po wstaniu.
Jak skomponować taką kolację? Sięgnij po chude, białe mięso (np. mintaj, dorsz, morszczuk, sandacz, indyk, kurczak), a także cukinię, paprykę, pomidory, ogórki czy kiszone warzywa. Mięso powinno być gotowane lub pieczone, a nie smażone. Smażenie zwiększa kaloryczność, a także spowalnia trawienie pokarmów. Makaron czy chleb zastąp pełnoziarnistym ryżem lub kaszą. Masz ochotę na kolację na słodko? Budyń jaglany z dodatkiem odrobiny miody, ksylitolu czy stewii to deser i sycąca kolacja w jednym tak jak i lekki pudding z tapioki.