Złe wieści dla łasuchów: ceny kakao biją rekordy. Słodycze przed Wielkanocą będą znacznie droższe
Konsumenci mogą spodziewać się droższych łakoci w okresie Wielkanocnym, a powodem są ceny kakao bijące historyczne rekordy. "Najgorsze przed nami" - oceniają analitycy.
28.03.2024 | aktual.: 28.03.2024 14:57
Analitycy z Wells Fargo wskazują w najnowszym raporcie na dwukrotny wzrost cen kakao na światowych rynkach na przestrzeni roku. Tym samym też historyczny rekord z 1977 r. został pobity. Natomiast w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy cena surowca wystrzeliła z 4094 dol. w styczniu do 7170 dol. w marcu, czyli o ponad 75 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słodycze coraz droższe. "Najgorsze przed nami"
Według przewidywań International Cocoa Organization (ICCO) tj. Międzynarodowej Organizacji Kakao ceny pozostaną wysokie aż do 2025 r. Ponadto ICCO prognozuje deficyt dostaw surowca na sezon 2023/2024 na poziomie 374 tys. ton, co oznacza wzrost o 405 proc. w porównaniu z deficytem wynoszącym 74 tys. ton w poprzednim sezonie. Jak wskazał w rozmowie ze stacją CNBC analityk Paul Joules, świat mierzy się aktualnie z największym niedoborem kakao od ponad 60 lat.
– Najgorsze dopiero przed nami – powiedział Joules. – Ceny kakao prawdopodobnie pozostaną wysokie przez jakiś czas, ponieważ nie ma łatwego rozwiązania problemów systemowych, przed którymi stoi rynek – dodał.
Wyższe ceny słodyczy na Wielkanoc
Analityk Paul Joules wyjaśnia, że w dobie problemów na światowym rynku kakao konsumenci mogą spotkać się ze zjawiskiem tzw. shrinkflacji, czyli zmniejszania rozmiarów sprzedawanego towaru. Ponadto firmy decydują się na redukowanie ilości kakao w produktach. Nieuniknione będą też podwyżki cen słodyczy, które - jak przewiduje David Branch z Wells Fargo - konsumenci zauważą już w niedzielę, czyli Wielkanoc.
"Biorąc pod uwagę, że ceny kakao i inne koszty produkcji stale rosły w ciągu ostatniego roku, prawdopodobne jest, że konsumenci odnotują gwałtowny wzrost cen słodyczy czekoladowych w te święta wielkanocne" –stwierdził Branch w notatce prasowej cytowanej przez stację CNBC.
Dlaczego ceny kakao poszybowały w górę?
Kakao, które trafia na globalny rynek, pochodzi w głównej mierze z Afryki Zachodniej, zwłaszcza z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. Obydwa kraje reprezentują około 60 proc. światowej produkcji kakao.
Tamtejsze uprawy zostały dotknięte chorobami, ponadto wiele drzew przekroczyło swój maksymalny potencjał plonowania (a od początku XXI wieku rzadko odbywały się nowe nasadzenia). Problem zaostrzyły ulewne deszcze oraz sezonowe wiatry, które w tym roku miały ekstremalny przebieg. Paul Joules dodaje, że rolnicy z Wybrzeża Kości Słoniowej coraz częściej rezygnują z produkcji kakao na rzecz bardziej lukratywnych upraw, m.in. kauczuku.
Źródło: www.cnbc.com