Zrób jedną rzecz, zanim zjesz sałatę. Lekarka wyjaśnia, dlaczego to takie ważne
Remedium dla zgrzytającej między zębami i nieapetycznie wyglądającej sałaty. Potraktuj liście tym płynem, a nabiorą smaku i blasku, a zanieczyszczenia znikną niemalże w całości. Sprytnym patentem podzieliła się dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.
19.01.2024 12:59
Jak wymyć sałatę? Temat ten podjęła dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, środowiskowej oraz alergologii, ekspertka medycyny integracyjnej. Na Instagramie wyjaśniła w kilku słowach, jak i czym opłukać liście sałaty, by nie dość, że były dobrze oczyszczone, to nabrały więcej smaku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dokładnie wymyć sałatę?
Zgrzytające między zębami resztki piachu, ziemi i innych zabrudzeń skutecznie mogą odstraszyć od regularnego spożywania sałaty. Niektóre liście charakteryzuje też nieapetyczny wygląd - są miękkie, mało chrupiące i dla wielu praktycznie pozbawione smaku. A co, gdyby tak odczarować sałatę i pozbyć się wszystkich tych wad za pomocą jednego prostego triku?
Jak informuje w krótkim wideo opublikowanym na Instagramie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, sałatę najlepiej jest myć w roztworze wody i octu (jabłkowego lub białego). Ekspertka wyjaśnia, że mycie w wodzie z octem zabija 98 procent bakterii obecnych na liściach sałaty lub owocach. Jak przygotować taki roztwór?
- Zmieszaj jedną część octu z trzema częściami wody i zanurz to, co masz zamiar zjeść na dwie minuty - wyjaśnia dr Cubała-Kucharska. - Ocet podnosi naturalny smak sałaty - dodaje.
Przechowywanie sałaty. Co zrobić, żeby nie więdła?
Sałata wymoczona w roztworze wody z octem będzie doskonale oczyszczona z wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń, a także nabierze wyjątkowego smaku. Ponadto octowy blask sprawi, że liście będą wyglądały na jeszcze bardziej apetyczne.
Pamiętaj jednak, że sałata w główce, taka jak lodowa i rzymska, zachowa świeżość dłużej, gdy zostanie w postaci główki - a więc nie powinniśmy jej myć przed przechowywaniem. Opłucz liście dopiero wtedy, gdy będzie potrzebna do przygotowania dania.
Sałatę najlepiej jest owinąć mokrą ściereczką lub zwilżonym papierowym ręcznikiem, koniecznie z dostępem do powietrza. Dzięki temu warzywo ani nie utraci wody, ani też nie będzie przebywać w zbyt wilgotnym środowisku, sprzyjającym szybkiemu psuciu się produktów. Zadbaj także o to, żeby często wymieniać ręcznik na nowy. W ten sposób możesz przedłużyć świeżość sałaty nawet o tydzień.