PrzepisDeseryZwykła karpatka się nie umywa. Z tym dodatkiem smakuje o niebo lepiej

Zwykła karpatka się nie umywa. Z tym dodatkiem smakuje o niebo lepiej

Polski klasyk, który o palmę pierwszeństwa walczyć może z samym sernikiem. Przepięknie falujące ciasto o delikatnym smaku i lekko kruchej konsystencji otaczające aksamitny krem - tak opisać można królową karpatkę. Jeśli chcesz, by była jeszcze lepsza, postaw na nieco podkręcony smak kremu. Nie pożałujesz.

Karpatka
Karpatka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

07.01.2024 | aktual.: 20.03.2024 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dolna i górna warstwa karpatki powstają z ciasta parzonego, które podczas pieczenia pięknie rośnie, tworząc efekt gór i dolin wypełnionych pyszną masą. W jej przypadku możliwości są różne - może to być krem russel, półtłusty śmietankowy lub tradycyjny budyń. My jednak proponujemy, by smak karpatki wzbogacić nutami cytrynowymi. Taka smakuje o niebo lepiej od klasycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak upiec idealną karpatkę?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pieczenia karpatki jest to, jak uzyskać efekt fal na cieście. To bardzo proste - przed włożeniem ciasta do piekarnika, należy je delikatnie skropić wodą.

Innym częstym pytaniem jest to, jak zapobiec opadaniu karpatki. Odpowiedź jest prosta - po wyłączeniu piekarnika nie należy od razu wyjmować blachy. Zamiast tego lekko uchyl drzwiczki piekarnika i pozwól ciastu powoli wystygnąć przez ok. 10-15 minut. Dzięki temu unikniesz gwałtownego spadku temperatury, który może spowodować opadanie ciasta.

Karpatka
Karpatka© Adobe Stock

Cytrynowa karpatka. Przepis

Składniki:

CIASTO

  • 150 g masła,
  • szklanka wody,
  • 250 g mąki pszennej,
  • 5 jajek,
  • sól,
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia.

KREM

  • kostka masła,
  • 2 szklanki mleka,
  • 2 budynie cytrynowe,
  • łyżeczka soku z cytryny,
  • 4 łyżki cukru.

Przygotowanie:

  1. Masło i wodę połącz w garnku i zagotuj na średnim ogniu, mieszając, aż składniki się połączą. Mieszaninę masę zdejmij z kuchenki i dodaj przesianą mąkę. Wymieszaj całość i ponownie podgrzej na niewielkim ogniu. Zagotuj masę, od czasu do czasu mieszając. Gotowe ciasto (gładkie i jednolite) odstaw do wystudzenia.
  2. Do ostudzonej masy dodaj jajka. Wbijaj je jedno po drugim, cały czas miksując ciasto na średnich obrotach. Na koniec dodaj sól i proszek do pieczenia, wymieszaj.
  3. Na przygotowaną do pieczenia blachę (wysmarowaną masłem i oprószoną mąką) wylej połowę przygotowanego ciasta. Piecz w 180 st. przez 30 minut. Następnie upiecz kolejną porcję ciasta. Gotowe blaty odstaw do ostygnięcia.
  4. Następnie przygotuj cytrynowy krem do karpatki. 1,5 szklanki mleka zagotuj z cukrem.
  5. Pozostałą część mleka połącz w miseczce z budyniem i sokiem cytrynowym. Przygotowaną masę wlewaj stopniowo do zagotowanego mleka (wcześniej zmniejsz ogień na średni). Cały czas mieszaj.
  6. Kiedy krem zgęstnieje, zdejmij go z ognia i odstaw do wystudzenia.
  7. Gotowe blaty ciasta przełóż przygotowanym kremem i delikatnie dociśnij. Odstaw w chłodne miejsce na minimum godzinę.
  8. Przed podaniem karpatkę oprósz cukrem pudrem.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
karpatkaprzepisdeser