Co stanie się, jeśli połkniesz pestki arbuza? Dietetyk wyjaśnia krok po kroku
Rodzice często straszyli nas, że jak połkniemy pestki od tego owocu, to w brzuchu wyrośnie nam drugi arbuz. Jako dzieci często uznawaliśmy to jako prawdę objawioną. Na ten temat postanowił wypowiedzieć się Michał Wrzosek. Jakie były jego wnioski?
09.06.2023 | aktual.: 09.06.2023 08:08
Lato to sezon na arbuza. Często się nim zajadamy lub przygotowujemy orzeźwiające napoje. Czasem zdarza się, że połkniemy lub przegryziemy czarne ziarenka. Czy możemy się nimi otruć i być w niebezpieczeństwie? W przypadku pestek czereśni jest to możliwe. Co w takim razie z soczystym arbuzem? Dietetyk rozwiał wszelkie wątpliwości i obalił największy mit naszego dzieciństwa.
Drugi arbuz nie wyrośnie w żołądku. Michał Wrzosek wyjaśnia kwestię
Doktor dietetyki postanowił zbadać tę niecodzienną sprawę. W tym celu przypomniał o tym, czego potrzebuje roślina, by mogła rosnąć. Wymienił cztery najbardziej istotne rzeczy, czyli temperaturę, odpowiednią ilość wody, prawidłowa skala kwasowości i zasadowości oraz dostęp do światła. Co ciekawe, organizm człowieka ma odpowiednią ciepłotę i taką ilość wody, w której arbuz mógłby przeżyć.
Wniosek jest taki, że nowy arbuz na pewno nie wyrośnie nam w brzuchu.
Pestki z arbuza mogą być superfood?
Mało kto ma świadomość, że ziarenka są bogate w różne składniki odżywcze, w tym witaminy i sole mineralne. Jeśli upieczemy je w piekarniku i dodamy oliwę wraz z przyprawami, możemy zastąpić nimi słone przekąski. Arbuza, a szczególnie pestki z niego warto dołączyć do diety, ponieważ:
- zawierają niewiele kalorii (w garści ziarenek mamy tylko 22 kcal),
- są źródłem magnezu i żelaza - te składniki są niezbędne dla naszego organizmu, wspomagają najróżniejsze procesy życiowe, na przykład wspomagają pracę układu krwionośnego oraz odpornościowego,
- mają w sobie dużo kwasu foliowego - suplementacja witaminy B9 potrzebna jest kobietom w ciąży i planującym ją,
- znajdziemy w nich wiele antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki.