Babcia używała jej nie tylko do klusek. Dzięki niej pościel dłużej była świeża
Nasze babcie mają rady i sposoby niemal na wszystko. Kiedy w sklepach świeciły głównie pustki, a o niektórych produktach nawet się jeszcze nie śniło, w ruch szła pomysłowość i zaradność.
16.05.2024 09:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pamiętacie te sztywne kołnierzyki koszul, śnieżnobiałe obrusy i sztywne serwetki na stoliku? Wszystko to zasługa krochmalu, magicznego środka, który w babcinych rękach zamieniał się w piorące złoto. Tani produkt potrafił zrobi ogromną robotę nie tylko przy praniu - dodany do kąpiel łagodził podrażnienia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest krochmal?
Krochmal w klasycznej wersji powstaje poprzez zagotowanie zawiesiny skrobi w wodzie. Najczęściej używa się do tego skrobi ziemniaczanej, która bardziej kojarzy się obecnie z kluskami niż porządkami. Dawniej krochmal był powszechnie używany w domach do usztywniania i impregnacji tkanin, bielizny i odzieży. Nadawał on tkaninom piękny wygląd, blask, chrupkość i ułatwiał prasowanie. Dodatkowo chronił przed zabrudzeniami.
Oprócz zastosowań domowych krochmal znalazł również zastosowanie w pielęgnacji ciała, głównie niemowląt. Kąpiele z dodatkiem krochmalu łagodzą zmiany skórne i podrażnienia. To remedium na potówki, trądzik niemowlęcy, świąd, wysypkę i podrażnienia. rochmal działa kojąco na podrażnioną skórę, redukując uczucie swędzenia i pieczenia. Zawarte w nim skrobia i minerały tworzą na skórze warstwę ochronną, która chroni ją przed czynnikami drażniącymi.
Jak zrobić krochmal?
Krochmal to nie tylko magiczny proszek z babcinej szuflady, ale również produkt, który możemy z łatwością zrobić sami w domu. Jest to sposób nie tylko tańszy, ale również bardziej ekologiczny i zdrowszy niż kupowany gotowy produkt.
Składniki:
- 1 litr zimnej wody,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej (do krochmalenia pościeli, obrusów i ścierek) lub 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (do krochmalenia ubrań).
Sposób przygotowania:
- Odmierz litr zimnej wody i odlej z niego szklankę.
- Resztę wody zagotuj w garnku.
- Wymieszaj odmierzoną porcję mąki ziemniaczanej z odlaną wcześniej szklanką zimnej wody. Upewnij się, że nie ma grudek.
- Gdy woda w garnku zacznie wrzeć, wlej do niej powoli roztwór mąki. Cały czas energicznie mieszaj, aby uniknąć powstawania grudek.
- Gotuj na małym ogniu przez około 5 minut, ciągle mieszając. Krochmal jest gotowy, gdy zgęstnieje i nabierze konsystencji kisielu.
- Zdejmij garnek z ognia i odstaw do ostygnięcia.
Tak przygotowany krochmal wystarczy wlać do pralki i nastawić dodatkowe płukanie. Nie krochmal tkanin wykonanych z delikatnych materiałów, takich jak jedwab, wełna czy satyna.