Blaszakiem naje się cała rodzina. Kryzysowy obiad kosztuje grosze
To danie znane jest pod różnymi nazwami. Niektórzy mówią na nie blaszak, rejbak czy kugel, ale chyba najpopularniejszą nazwą jest po prostu baba ziemniaczana. Przepis jest bardzo prosty, a danie uciszy nawet najgłośniej burczące brzuchy.
09.07.2024 | aktual.: 15.07.2024 13:16
Blaszak, zwany też babą ziemniaczaną, to przepis, który uratuje cię w niejednym kryzysie. Lista składników jest krótka, są one dostępne i przede wszystkim tanie. Po upieczeniu zamieniają się w danie, którym naje się cała rodzina. Na Podlasiu znana jest jako babka ziemniaczana, na Kurpiach jako rejbak, na Mazurach i Śląsku kartoflak, a w Wielkopolsce pyrczok. Różne regiony nadały jej własne, charakterystyczne określenie, odzwierciedlając lokalną kulturę i język. Bez względu na to, jak ją nazwiesz, smakuje naprawdę bardzo dobrze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Baba ziemniaczana - skąd pochodzi?
Polska kuchnia zdecydowanie ziemniakami stoi, a sama baba jest zakorzeniona mocno w tradycji. Pochodzenie jest jednak nieco inne, bo kugel to charakterystyczne danie kuchni żydowskiej. Serwuje się je najczęściej podczas szabatu, dodając czasem też inne składniki, jak kapusta, kasza czy ryż. Istnieją również słodkie wariacje z dodatkiem makaronu i owoców.
Blaszak na obiad
Nazwa blaszak najpewniej pochodzi od dużej, blaszanej formy, w której przygotowuję się to danie. Dla wielu osób jest to wspomnienie dzieciństwa, bo sporą popularnością cieszył się w czasach PRL-u. To proste i tanie danie, które wraca teraz jako kulinarny hołd dla przeszłości. W połączeniu z boczkiem staje się idealnym obiadem dla całej rodziny.
Składniki:
- 2 kg ziemniaków,
- 300 g wędzonego boczku,
- 2 cebule,
- 2 jajka,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Pokrój boczek w drobną kostkę i wytop tłuszcz na patelni.
- Dodaj cebulę pokrojoną w piórka i zeszklij.
- Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odciśnij nadmiar soku.
- W dużej misce wymieszaj starte ziemniaki, boczek z cebulą, jajka i mąkę. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Przełóż masę do formy żaroodpornej. Pamiętaj o wysmarowaniu jej tłuszczem, jeśli lubi przywierać.
- Piecz w temperaturze 170 st. Celsjusza przez około 1,5 godziny, aż wierzch zrumieni się na złoto.
Przed podaniem możesz posypać zapiekankę świeżym szczypiorkiem lub natką pietruszki. Świetnie smakuje z kleksem kwaśnej, gęstej śmietany. Smacznego!