Chcesz, aby wielkanocne śniadanie było udane? Zrób żurek na domowym zakwasie
Jak święta wielkanocne, to i pyszny żurek na domowym zakwasie. Z nami zrobisz go w prosty i szybki sposób. Co więcej, otrzymane efekty będą zachwycające!
09.03.2024 09:34
Najważniejszym momentem w ramach wielkanocnego biesiadowania jest wspólne śniadanie. Tego dnia na świątecznym stole nie może zabraknąć oczywiście pysznego żurku z kiełbasą i jajkiem. Jeśli nie wiesz, jak go przygotować od podstaw, przychodzę z pomocą!
Z naszym sprawdzonym przepisem ugotujesz nie tylko pyszną zupę, którą będzie zachwycać się cała rodzina. Jednocześnie dowiesz się też, jak zrobić domowy zakwas, bez którego tradycyjny żurek nie może się obejść. I jeśli w tej chwili obawiasz się, czy poradzisz sobie z całym przepisem, od razu cię uspokajam. Receptura jest naprawdę prosta i szybka. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w tym roku zaskoczył swoich bliskich perfekcyjnym smakiem smacznej zupy w wielkanocnym wydaniu. Po prostu palce lizać!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świąteczny żurek na domowym zakwasie jak u babci. Tak łatwo go zrobić!
Składniki:
Zakwas:
- 100 g mąki żytniej,
- 20 g skórki z chleba żytniego,
- 2-3 liście laurowe,
- 5-6 ziarenek ziela angielskiego,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 1 litr wody.
Żurek na ok. 3 litry:
- 120 g boczku wędzonego,
- 1 duża cebula,
- 2 l bulionu,
- 5 białych kiełbas,
- 3 łyżki suszonego majeranku,
- 2 łyżki tartego chrzanu,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 łyżki zahartowanej śmietany,
- 1 łyżka cukru,
- przyprawy: sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad pysznym żurkiem należy rozpocząć 3-4 dni przed samym gotowaniem zupy. Tyle czasu właśnie potrzebuje zakwas, aby można było użyć go do przepisu. Dlatego też w pierwszej kolejności należy przygotować właśnie zakwas. Aby go zrobić, łączę ze sobą: żytnią mąkę, skórkę z chleba żytniego, liście laurowe, ziele angielskie, czosnek oraz wodę.
Krok 2. Składniki dokładnie mieszam, po czym przykrywam je bawełnianą ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na 3-4 dni. Co 24 godziny zakwas należy przemieszać.
Krok 3. Po kilku dniach zakwas nadaje się już do pracy, dlatego można spokojnie gotować żurek. Na patelni podsmażam kawałki wędzonego boczku wraz z cebulą.
Krok 4. Następnie na palniku ustawiam garnek z domowej roboty bulionem. Do środka wrzucam kilka białych kiełbas, mieszankę z patelni i suszony majeranek. Całość gotuję przez 20 minut.
Krok 5. Po 20 minutach gotowania wyjmuję z garnka białe kiełbasy, po czym wlewam do środka wcześniej przygotowany zakwas oraz zahartowaną śmietanę. Nie zapominam też o tartym chrzanie, posiekanych ząbkach czosnku, cukrze, soli oraz pieprzu.
Krok 6. Całość dokładnie mieszam i świąteczna zupa jest gotowa do podania. Serwuję ją z białą kiełbasą, jajkiem ugotowanym na twardo i drobno posiekaną natką pietruszki. Smacznego!