Makłowicz zawsze dodaje do wielkanocnego żurku. Ten składnik jest kluczowy
Żurek to król polskich zup i nieodłączny element świątecznego stołu. Robert Makłowicz podzielił się przepisem na genialny żurek, który zachwyci wszystkich gości. Dziennikarz podkręca zupę pewnym nieoczywistym składnikiem.
28.02.2024 08:52
Żurek to nieodłączny element Wielkanocy. To zupa z wieloletnią tradycją, która zachwyca zarówno Polaków jak i zagranicznych turystów. Przepis powstał setki lat temu i jeśli wierzyć ludowym opowieściom, była to kwestia przypadku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krótka historia żurku
Żurek to jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej. Wedle wielu źródeł, był to pierwszy polski przepis w historii. Kto wymyślił żurek? Tego tak naprawdę nie wie nikt, jednak jedno z ludowych wierzeń głosi, że żurek został podany po raz pierwszy w pewnej wiejskiej karczmie przez niewdzięcznego właściciela, który miał otrzymać pieniądze w zamian za ugotowanie najgorszej zupy w życiu.
Mężczyzna miał dodać tam reszki zakwasu, kiełbasy, boczku, grzybów i nieco zwiędłych warzyw oraz czosnek, który miał zneutralizować smród. Okazało się, że gość zachwycił się zupą, a nieuczciwy właściciel karczmy nie otrzymał obiecanych pieniędzy.
Perfekcyjny żurek według Makłowicza
Robert Makłowicz to znany i lubiany dziennikarz kulinarny. Programy prowadzone przez Makłowicza przyciągały miliony widzów. Prezenter jest fanem żurku i przyznał, że w tej kwestii trudno go zadowolić. - Ja przyznam się szczerze, jeśli nie czuję intensywnego smaku czosnku w żurze, to taki żur mam za nic. To po prostu jest jakiś nędzny i straszny żureczek — tłumaczył.
Makłowicz podzielił się przepisem na perfekcyjny żurek. Dziennikarz nie żałuje w nim czosnku, który jego zdaniem jest najważniejszym elementem tej zupy. Poznaj przepis na perfekcyjny żurek według Roberta Makłowicza.
Żurek wg. Roberta Makłowicza — przepis
Składniki:
- 0,5 wędzonych żeberek,
- 100 g wędzonej szynki,
- 100 g wędzonego boczku,
- 500 ml zakwasu,
- 2 l przegotowanej wody,
- 1 cebula,
- 6 ząbków czosnku,
- łyżka masła,
- łyżka mąki,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- 5 liści laurowych,
- łyżka majeranku,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
- Wyciągnij duży garnek i wlej do niego wodę. Dodaj żeberka, ziele angielskie i liście laurowe. Całość gotuj przez godzinę.
- Pod koniec gotowania dodaj pokrojoną w kostkę szynkę oraz ziemniaki. Zmniejsz ogień.
- W międzyczasie podsmaż boczek na maśle. Na wytopionym tłuszczu usmaż pokrojoną. w kostkę cebulę. Kiedy nieco się zeszkli, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz mąkę. Całość wymieszaj dokładnie, a kiedy wszystkie składniki się skleją, dodaj chochlę wywaru. Tak przygotowaną zasmażkę dodaj do gotującej się zupy razem z zakwasem i resztą przypraw.
- Podawaj z chlebem, jajkiem i białą kiełbasą.